Minimum spanning tree construction using meta-heuristics
Meta-heuristics kullanarak minimum ayar tasarımı inşaatı
  1. Tez No: 484399
  2. Yazar: NAZHAN AHMED ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Minimum Yayılan Ağaçlar (MST) minimum toplam kesit maliyetli ağacı oluşturan bir bağlı, ağırlıklı, güdümsüz grafiğin alt kümesidir. Elektrik, iletişim, ağ tasarımı, yol tasarımı, görüntü işleme ve kümelemedeki birçok sorun MST olarak tanımlanabilir. Prim Algoritması her tepe noktasını içeren bir MST bulan ve MST'deki kesitlerin toplam ağırlığını en aza indirgeyen açgözlü bir algoritmadır. Sürüzekası teknikleri optimizasyon sorunlarını çözmek için etkili metotlardır ve birleşimsel sorunları çözmek için etkin bir şekilde kullanılmıştır. Bu çalışmada, Karınca Koloni Algoritması (ACO) ve Ateşböceği Algoritması (FA) olmak üzere iki Sürü Zekası Algoritması MST maliyetleri bakımından incelenmiştir. Kontrol katsayılarının algoritmaların performansı üzerindeki etkisi incelenmiş ve FA, ACO ve Prim Algoritmaları birbiriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre, ACO Algoritması en az maliyetli MST'yi inşa etmek için iyi bir üstsezgisel algoritmaydı ve Prim Algoritmasına bir alternative olarak, özellikle de yoğun grafiklerden seyrek altçizgeler üretmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Minimum spanning trees (MST) is a subset of a connected weighted undirected graph which forms a tree with minimum total edge cost. Many problems in electrical, communication, network design, road design, image processing, clustering can be defined as a MST. Prim's algorithm is a greedy algorithm which finds a MST that includes every vertex and minimizes the total weight of the edges in the MST. Swarm intelligence techniques are powerful methods to solve optimization problems and have been used efficiently to solve combinatorial problems. In this study, two Swarm intelligence algorithms: Ant colony optimization (ACO) and Firefly algorithm (FA) were investigated in terms of MST costs. The effect of control parameters on the performance of the algorithms was examined and FA, ACO and Prim's algorithms were compared to each other. According to the results, ACO algorithm was a good meta-heuristic algorithm to construct a minimum-cost MST and can be used as an alternative to Prim's algorithm especially to produce sparse sub graphs from dense graphs.