Perspective of safflower (Carthamus tinctorius) as a potential biodiesel feedstock in Turkey: Characterization, engine performance and emissions analyses of butanol-biodiesel-diesel blends
Dizel motorlar için alternatif yakıt olarak Carthamus tinctorius'ten üretilmiş biyodizelin, bütanol-biyodizel-dizel karışımlarının karakterizasyonu ve motor performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 484400
  2. Yazar: RAMIZ AL-SAMARAAE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULAZIZ I.A. MOHAMED ATABANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Aspir (Carthamus tinctorius), Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen bir ağaçtır. Bu çalışmada, aspir biyodizel ve Euro dizel ve bütanol karışımları incelenmiştir.Biyodizel ve bu karışımların fiziko kimyasal özellikleri analiz edildi.Üçlü karışımların kinematik viskozitesini ve yoğunluğunu tahmin etmek için polinom eğrisi uydurma yöntemi kullanılmıştır.Ayrıca, bütanolün biyodizel-dizel karışımlarına etkisini değerlendirmek için DSC, FT-IR, UV-Vis, TGA ve NMR gibi özellikleri kabul edildi.BP, tork, BSFC ve CO, HC, NOx ve EGT gibi emisyonlar gibi motor performans parametreleri çalışıldı.Aspir metil ester viskozite, parlama noktası ve yoğunluk açısından hem EN 14214 hem de ASTM D 6751 standartlarını karşılamıştır.Bununla birlikte iyot değeri oldukça yüksekti.Oksidasyon kararlılığı da her iki standardı da karşılamıyor. Bunun nedeni, doymamış yağ asitlerinin yüksek seviyede olmasıdır (% 91.05).BS dizelinde, BSFC, NOx emisyonlarında ve EGT'de artışa bağlı olarak, tüm karışımlarda BP, tork, HC ve CO'da bir azalma gözlemlendi.Genel olarak, tüm karışımlar biyodizel-dizel karışımları için iyi alternatifler gibi görünmektedir.Bu çalışma, üçlü karışımlar (% 20'ye kadar) olarak Euro dizel ve n-bütanol içeren aspir biyodizelinin CI motorlarında alternatif bir yakıt olarak kullanılmasını desteklemektedir.Bu nedenle karışımların yanma özellikleri daha ayrıntılı olarak araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Safflower (Carthamus tinctorius) is a widely farmed tree in Turkey. In this research, safflower biodiesel and its blends with Euro diesel and butanol were studied. Physicochemical properties of biodiesel and its blends were analyzed. Polynomial curve fitting method was used to predict the kinematic viscosity and density of the ternary blends. Furthermore, characteristics such as DSC, FT-IR, UV-Vis, TGA and NMR were adopted to evaluate the impact of butanol addition on biodiesel-diesel blends. Engine performance parameters such as BP, torque, BSFC and emissions such as CO, HC, NOx and EGT were studied. Safflower methyl ester satisfied both EN 14214 and ASTM D 6751 standards regarding kinematic viscosity, flash point and density. However, iodine value was quite high. Oxidation stability also fails to satisfy both standards. This is due to the high level of unsaturated fatty acids (91.05%). A reduction in BP, torque, HC and CO was observed for all blends compared to Euro diesel coupled with increase in BSFC, NOx emissions and EGT. Overall, all blends appear to be good alternatives to biodiesel-diesel blends. This work supports that blending safflower biodiesel with Euro diesel and butanol as ternary blends (up to 20%) can be used as an alternative fuel in CI engines. Therefore, combustion characteristics of blends shall be further investigated.