Delay tolerant networking technique for vehicular Ad Hoc networks
Araçsal duyarsız ağlar için gecikme toleranslı ağ oluşturma tekniği
  1. Tez No: 484407
  2. Yazar: MAHIR ABAAS KHADIM GALEHA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL BABAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araçsal duyarsız ağ Akıllı Taşımacılık Sistemi için özellikli bir altyordam sağlamaktadır. Çeşitli ağ topolojisi ve araçlar arasında sık görülen bağlantı kopmasından dolayı, Araçsal duyarsız ağda iletişim için etkin bir yönlendirme protokolüne ihtiyaç duyulmaktadır. Araçsal Gecikme Toleranslı Ağ etkin bir yönlendirme protokolü sağlayan bir tekniktir. Araçsal Gecikme Toleranslı Ağ özel bir Araçsal Özel Amaçlı Ağ türüdür ve depola, taşı ve ilet prensibine dayanan Gecikme Toleranslı Ağdan faydalanır. Bu tez çalışmasında, altı yönlendirme protokolünün (Direct delivery, first contact, Epidemic, Max Prop, Prophet ve B-SNW) başarımı Araçsal Gecikme Toleranslı Ağ üzerinde değerlendirilmektedir. Dügün sayısının etkisi, iletim kapsamı ve ağ performansındaki yaşam süresi incelenmektedir. Ağ performansı iletim olasılığı, ek yük oranı ve ortalama gecikme göz önünde bulundurularak Türkiye'deki Kayseri şehrinin haritası üzerinden analiz edilmektedir. Simülasyon sonuçlarına göre, araç sayısının artışı, iletim kapsamı veya yaşam süresi bütün yönlendirme protokollerindeki iletim olasılığını artırmaktadır, ancak Max. Prop en yüksek iletim olasılığına sahiptir. Öte yandan, araç sayısının artışı, iletim kapsamı veya yaşam süresi ek yük oranı ve gecikme değerlerini değiştirmektedir. Eğer durum çok yüksek iletim olasılığı gerektirmiyorsa, o zaman B-SNW yönlendirme protokolü Max. Prop'un değerlerine yakın yüksek iletim olasılığı sağlamaktadır. Ayrıca, B-SNW iyi gecikme değerlerine ve sınırlı ek yük oranı değerlerine sahiptir. İleride yapılacak çalışmalar bu tezde ele alınan altı yönlendirme protokolünün farklı ortamlarda analizine odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The Vehicular Ad Hoc Network provides a featured procedure for the Intelligent Transport System. For communication in a Vehicular Ad Hoc Network, an efficient routing protocol is required because of a varying network topology and frequent disconnection between vehicles. Vehicular Delay-Tolerant Network is a technique for an efficient routing protocol. Vehicular Delay-Tolerant Network is a special kind of Vehicular Ad Hoc Network and uses the Delay-Tolerant Network model which utilizes the store-carry-and-forward procedure. In this thesis study, the performance of six routing protocols (Direct delivery, first contact, Epidemic, Max Prop, Prophet and B-SNW) are evaluated in a Vehicular Delay-Tolerant Network. The influence of node number, the transmission range, and the Time of live on the network performance are investigated. The network performance is analyzed on the map of the city of Kayseri in Turkey, considering Delivery probability, Overhead ratio and Average latency. The Opportunistic Network Environment tool is used for all the simulations. From the results of simulations, the increase in the number of cars, the Transmission range, or Time of live increase the delivery probability in all routing protocols; however, Max Prop has the highest delivery probability. On the other hand, the increase in the number of cars, Transmission range, or Time of live change the values of Overhead ratio and Latency. If the situation does not require very high delivery probability, then the B-SNW routing protocol gives good values of delivery probability which are close to the values in Max Prop. Also, B-SNW has good values in latency and limited values in Overhead ratio. Future work will be the analysis of six routing protocols presented in this thesis for different environments.