Optimization the number size and location of truss members for structural design problems
Yapısal dizayn problemlerinde kafes elemanların konumu, boyutu ve sayısının optimizasyonu
  1. Tez No: 484408
  2. Yazar: AREEJ MAJEED ABOOD AL-SAEDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLÜM KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kafes sistemlerde kesit optimizasyonu ekonomik açıdan çok önemlidir. Ancak seçilecek kafes tipi de yapılacak kesit optimizasyonunda öncelikli konudur. Kafes sisteme gelen her farklı tipte yük için ve bunların en elverişsiz durumu için optimizasyon yapılması çok fazla zaman alır. Bunu her bir kafes tipi için yapmak ise çok daha fazla zaman alacaktır. Optimum kesit dizaynı için çeşitli metotlar mevcuttur. En yaygın olarak evrimsel optimizasyon algoritmaları kullanılmaktadır. Ancak bunlarda kafes sistemdeki değişken parametre olarak tanımladığımız eleman sayısına bağlı olarak hesaplama süresi değişmektedir. Buradaki çalışmada ise en hızlı şekilde kafes tipi belirlemek için tekrarlı bir metot kullanılarak önce sistem izin verilir emniyet gerilmesine göre kesit dizaynı yapılır sonra da izin verilebilir maksimum yer değiştirmeye göre tüm sistemin kesitleri yarılama metodu ile yeniden hesaplanır. Bu çalışmayla en uygun kafes tipini seçmek çok daha kısa süre de mümkün olmaktadır. Kesit tipi seçildikten sonra burada bulunan değerler kullanılacak optimizasyon için başlangıç ve sınır değerleri olarak alınarak bir hibrit model oluşturulabilir. Bu çalışmada evrimsel algoritmalardan genetik algoritma tekrarlı metotla birleştirilerek kafes sistemlerin konumu, boyutu ve sayısının optimize edilmesi için bir hibrit model geliştirilmiştir. Literatürdeki benzer düzlemsel ve uzay kafes sistem örneklere uygulanıp sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In truss systems, optimization of the cross section is crucial from an economical point of view. But, selection of best suitable truss type is more important for building an economical truss structure. Apart from that, optimization of a truss structure takes considerable amount of computational time depends on each different type of load combination and the degree of freedom of a truss structure. There are many types of optimization techniques such as genetic algorithm, particle swarm optimization, ant colony optimization etc. available to minimize the cross sectional design. And among those methods evolutionary optimization algorithms are the most commonly used ones. However, the number of elements defined as variable parameters in the truss system affects the calculation time. In this study, an iterative method is used as the fastest way to determine the type of truss. First, the cross sectional area of each member on the structure is designed according to the allowed maximum tensile and compressive strength. Then, considering the maximum allowable displacement, the cross sectional area of each member are updated by using the bisection method. This study contributes to make decision of truss type with a less computational time. After selection of truss type, it can be created a hybrid method by using the initial values and boundary conditions obtained from the iterative method for an evolutionary algorithm. This study proposes a hybrid method with combining a genetic algorithm as an evolutionary algorithm and iterative method to optimize the number, size and location of a truss structures. The proposed method is applied and compared with benchmark planar and space truss structures problems in the literature.