Poli(3,4-etilendioksitiyofen)/karbon nanotüp ve polipirol/karbon nanotüp nanokompozitlerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve elektrokimyasal uygulamaları
Preparation, characterization and electrochemical applications of poly(3,4-etylenedioxythiophene)/carbon nanotubes and polypyrrole/carbon nanotubes nanocomposites
- Tez No: 484422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KURALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, dönüşümlü voltametri ve sabit gerilimde elektroliz olmak üzere iki farklı elektropolimerizasyon yöntemiyle poli(3,4-etilendioksitiyofen)/çok duvarlı karbon nanotüp (PEDOT/MWCNT) ve polipirol/çok duvarlı karbon nanotüp (PPy/MWCNT) nanokompozitleri kalem grafit elektrot (PGE)'lara farklı çevrim sayılarında ve elektroliz sürelerinde modifiye edildi. İki farklı nanokompozit ile modifikasyonu gerçekleştirilmiş olan elektrotların elektrokimyasal davranışları kıyaslandı. Ayrıca, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzey karakterizasyonu yapıldı. Ucuz, pratik ve tek kullanımlık bir elektrot malzemesi olan kalem grafit elektrodun nanokompozitler ile modifiye olduktan sonra hassasiyetinin daha da arttığı gösterildi. Elektrokimyasal uygulama olarak poli(3,4-etilendioksitiyofen )/çok duvarlı karbon nanotüp ve polipirol/çok duvarlı karbon nanotüp kaplı kalem grafit elektrotlar ile diferansiyel puls voltametrisi (DPV) yöntemi kullanılarak çift sarmal deoksiribonükleik asit (dsDNA)-antikanser ilaç etkileşimi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(3,4-ethylenedioxythiophene)/multi-walled/carbon nanotubes (PEDOT/MWCNTs) and polypyrrole/multi-walled carbon nanotubes (PPy/MWCNTs) nanocomposites were modified onto pencil graphite electrodes (PGEs) by two different electropolymerization methods including cyclic voltammetry and constant potential electrolysis with various cyclic scans and electrolysis durations. Then, electrochemical behaviors of these two different nanocomposites modified electrodes were compared. In addition, surface characterization was performed with scanning electron microscopy (SEM). It was observed that the nanomodification improved the response of low-cost, practical and disposable electrode. For the electrochemical application of poly(3,4-ethylenedioxythiophene)/multi-walled/carbon nanotubes and polypyrrole/multi-walled carbon nanotubes nanocomposites modified pencil graphite electrodes, double-stranded deoxyribonucleic acid (dsDNA)-anticancer drug interaction was investigated.