Çarşamba'da M9 anacı üzerine aşılı bazı elma çeşitlerinin (Granny Smith, Royal gala ve Galaxy gala) verim ve bazı meyve kalite özelliklerinin incelenmesi
Investigaton of yield and some fruit quality characteristics of some apple varieties (Granny Smith, Royal gala ve Galaxy gala) grafted on M9 rootstock in Carsamba
- Tez No: 484435
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Samsun ili Çarşamba ilçesi ekolojik koşullarında yetiştirilen M9 anacı üzerine aşılı Granny Smith, Galaxy Gala ve Royal Gala çe şitlerinin dikimden sonra 5. ve 6. yaşlarındaki verim ve meyve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacı ile 2015-2016 yıllarında yürütülmüştür. Çalışma sonucunda ağaç başına verim 11.30 kg (Granny Smith) - 18.91 kg (Galaxy Gala), birim gövde kesit alanına düşen verim 1.69 kg cm-2 (Granny Smith)- 3.43 kg cm-2 (Galaxy Gala), meyve ağırlığı 165.23 g (Royal Gala) - 187.87 g (Granny Smith), meyve eni 70.74 mm (Royal Gala) - 74.34 mm (Granny Smith), meyve genişliği 72.67 mm (Royal Gala) - 76.91 mm (Granny Smith), meyve boyu 62.29 mm (Royal Gala) - 65.90 mm (Granny Smith), meyve eti sertliği 70.44 N (Royal Gala) - 86.11 N (Granny Smith), pH değeri 2.98 (Granny Smith) - 3.64 (Galaxy Gala), SÇKM değeri %10.24 (Granny Smith) - %12.07 (Royal Gala), TA değeri %0.31 (Galaxy Gala ve Royal Gala) - %0.93 (Granny Smith) arasında tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda verim özellikleri bakımından Galaxy Gala çeşidi diğer çeşitlere göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Bunun yanı sıra Granny Smith çeşidinden diğer çeşitlere göre daha kaliteli meyveler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the yield and fruit quality characteristics after planting in 4 th and 5 th year in 'Granny Smith', 'Galaxy Gala' and 'Royal Gala, apple cultivars grafted on M9 in Çarşamba (Samsun) district ecological condition during the 2015- 2016 years. In the result of this study was determined total yield per plant from 11.30 kg (Granny Smith) to 18.91 kg (Galaxy Gala), total yield per one centimeter square of trunk cross section all area from 1.69 kg cm-2 (Granny Smith) to 3.43 kg cm-2 (Galaxy Gala), fruit weight from 165.23 g (Royal Gala) to 187.87 g (Granny Smith), fruit diameter from 70.74 mm (Royal Gala) to 74.34 mm (Granny Smith), fruit width from 72.67 mm (Royal Gala) to 76.91 mm (Granny Smith), fruit lenght from 62.29 mm (Royal Gala) to 65.90 mm (Granny Smith), flesh firmness from 70.44 N (Royal Gala) to 86.11 N (Granny Smith), pH value from 2.98 (Granny Smith) to 3.64 (Galaxy Gala), soluble solids content value from %10.24 (Granny Smith) to %12.07 (Royal Gala), titretable acidity value from %0.31 (Galaxy Gala and Royal Gala) to %0.93 (Granny Smith). As a conclusion, the Galaxy Gala variety has given better results in terms of yield properties than the other varieties. Besides, more quality fruits were obtained from Granny Smith cv than the others.