Çorum ili yerel bamya genotiplerinin (Abelmoschus esculentus L.) morfolojik karakterizasyonu
Morphological characterization of local okra (Abelmoschus esculentus L.) genotypes of Corum province
- Tez No: 484436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDRİS ERCAN EKBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Çorum ilinden toplanan 17 yerel bamya genotipinin morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın arazi denemeleri, 2013-2014 yetiştirme mevsiminde yerel bir çiftçinin arazisinde gerçekleştirilmiştir. Tohum ekimi 13.04.2014 tarihinde yapılmıştır. Bitkilerde 4 fenolojik ve 27 morfolojik özellik incelenmiştir. Ortalama tohum çıkış süresi, ilk gerçek yaprak oluşumuna kadar geçen gün sayısı, ilk çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı, ve ilk meyve tutumuna kadar geçen gün sayısı sırasıyla 12.88, 28.41, 70.59 ve 72.0 gün olarak gözlenmiştir. Hasat edilmiş bamya genotiplerinin olgunlaşmamış meyve uzunluğu, meyve genişliği ve meyve ağırlığı değerleri sırasıyla 34.43-54.75 mm, 9.79-18.17 mm ve 2.07-6.05 g arasında ölçülürken, olgun meyve uzunluğu değeri 71.00- 220.00 mm arasında ölçülmüştür. Fenotipik özelliklere dayalı yapılan temel bileşen analizi (PCA), ilk dört PC ekseninin toplam varyasyonun %87.51'ini ortaya koyduğunu göstermiştir. Meyve şekli, bamya genotiplerinin fenotipik varyasyonunda öne çıkan özellik olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine morphological characteristics of 17 local okra genotypes collected from Çorum province. The field trials were conducted in a local farmer's area in 2013-2014 growing season. The sowing was done on 13.04.2014. Four phenologic and 27 morphological features were investigated in the plants. The average time of seed emergence, days until the first true leaf formation, days until first flowering and days until first fruit set were observed to be 12.88, 28.41, 70.59 and 72.0 days respectively. While immature fruit length, fruit width and fruit weight values of the harvested okra genotypes were measured between 34.43-54.75 mm, 9.79-18.17 mm and 2.07-6.05 g respectively, mature fruit length value was between 71.00-220.00 mm. PCA based on the phenotypic characteristics showed that the first four PC axes revealed 87.51% of the total variation. Fruit shape was found to be leading characteristic in cause of the phenotypic variation of the okra genotypes.