Kırsal alan planlamasında politikalar. Çorum İli örneği
Rural areas planning policies a case study: Çorum
- Tez No: 68044
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
KIRSAL ALAN PLANLAMASINDA POLİTİKALAR ÇORUM ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Muhammed ADAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Dengelerin hızla değiştiği dünya ülkelerinde, sosyo ekonomik ve politik devinimler sonucu, bazı kalkınma politikaları gündeme gelmektedir. Sosyo ekonomik problemlerin ve kırdan kente olan göçlerin neticesinde, kırsal alanlarda tedbirler alınması gerekmektedir. Bu oluşum, ekonomik kalkınma hedeflerinin saptanmasında, makro düzeyde konunun ele alınmasını, ancak, yerel ölçekte çözüm önerilerini zorunlu kılmaktadır. Planlama literatüründe, kırsal alan planlaması, ekonomik kalkınma ile birlikte kentsel alanlarda- yığılmaların önlenmesi, kırsal alanlarda istihdamın sağlanması, buralardaki kamu yatırımlarının daha rasyonel bir biçimde yönlendirilmesi ve kırsal alanların, büyük kentlerle entegrasyonunun sağlanması ile dışarıya açılmalarının desteklemesi sayesinde, genel anlamda kalkınması olarak tanımlanır. Kırsal alan kalkınması amacıyla gerçekleştirilen, gerek gelişmiş ülkelerde gerekse gelişmekte olan ülkelerde akılcı bir planlama disiplini görülmediği takdirde, kalkınma olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu olgu, planlama politikalarının yöresel özellikler dikkate alınarak, sürdürülebilir politikalarla üretilmesini zorunlu kılmaktadır. Örneğin; gelişmiş ülkelerde uygulanan kalkınma amaçlı planlama politikaları neticesinde görülen çevresel problemler, gelişmekte olan ülkelerde de aynı şekilde görülmektedir.u Yukarıdaki amaçlara yönelik olarak, tezin ikinci bölümünde kırsal alanların tanımı ve özellikleri belirtilmekte, kırsal alanların kalkınma süreci içerisinde, nasıl planlanacağı anlatılmaktadır. Ayrıca, planlama aşamasında izlenecek politikalar belirtilmektedir. Üçüncü bölümde, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde genel olarak farklılıklar gösteren kırsal alan politikaları belirtilerek, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerden örnekler üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin tarihi süreç açısından, İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası ve günümüzdeki kırsal yapısı anlatılmaktadır. Beşinci bölüm, Türkiye'de izlenen kırsal alan politikalarının, kalkınma planlan öncesi ve sonrasını kapsamaktadır. Tezin altıncı bölümünde ise, Çorum ili kırsal alanlarındaki mevcut veya oluşturulabilecek kaynak ve aktivitelerin, kırsal alanlarındaki yaşam seviyelerinin en yüksek düzeye getirilebilmesi, kırsal kalkınmanın sağlanabilmesi amacıyla uygulanan ve uygulanabilecek politikalar üzerinde durulmaktadır. Ayrıca bu bölümde, Çorum ili kırsal alan kalkınma politikalarının, özellikle çevresel etmenlerle uyumlu olması zorunluluğu da vurgulanmaktadır. Tezin son bölümü olan yedinci bölüm, genelde kırsal alanlara özelde Çorum ili kırsal alan planlama politikalarına ait sonuç ve tartışmaları kapsamaktadır. Kısaca, bu tezde kırsal alan tanımı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, kırsal alan politikaları, özelde de Türkiye'ye yönelik bilgiler incelenirken, Çorum ilinde izlenen kırsal alan politikalarının ilin ve kent merkezinin gelişimindeki rolü nedir, ne olmalıdır, sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill (M.Sc. Thesis) Muhammed ADAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August İ997 ABSTRACT Some development policies are coming in the agenda of the world countries where balances are changing rapidly as a result of the economic and politic movements. In consequence of the socio-economic problems and the migrations from rural areas to urban ones, measurements must be taken in the rural areas. This makes necessary some solution proposals in local scale while it makes necessary to analyse this issue at macro level in order to indicate the goals of economic development. The planning in rural areas is defined as the“development in general means”in planning literature, thanks to preventing accumulation in urban areas by economic development, employing people in rural areas, diverting public investments more rationally and supporting the rural areas in being open to the exterior by emigrating them with big cities. Unless a reasonable discipline of which is done in order to develop rural areas in both developed and undeveloped countries is seen, development will be concluded negatively. This fact makes obligatory that planning policies should be produced with policies which can be continued regarding the regional characteristics. For example, environmental problems caused by planning policies implemented by developing countries in order to develop can also be seen in the same way in the developing countries.IV Towards the goals addresssed above, in the second part of the thesis, the definition and characteristics of rural areas are indicated and here it is explained how can be made in the process of development. In the third part rural area policies are determined which generally differs in developed and developing countries, and some examples from both developed and developing countries are explained. In the fourth part, the rural structure of Turkey before and after the World War II and today is explained chronologically. In addition, the rural area policies made before and during the periods of development plans are examined. The fifth part inculudes the rural area policies which are made before and after the development plans in Turkey. The existing or potential sources and activities in the rural areas of Çorum, bringing the life levels up to the high points in these rural areas and the policies that are being made or can be made there, in order to achieve the rural development, are the issues considered in the sixth part of the thesis. Besides, in this part it is emphasized that the rural area development policies in Çorum must be in accordance especially with the environmental factors. The seventh part, which is the last part of this thesis, includes conclusions and arguments about rural area policies in general and rural policies of Çorum in particular. Shortly, in this thesis while the definition of the rural area, rural area policies in the developed and developing countries and information about Turkey in particular have been analysed, on one hand, on the other, it has been tried to answer this question: What is the role of rural area policies made for the development of Çorum city and the center?