İstanbul Tıp Fakultesi Genel Cerrahi Kliniği'nde hastane infeksiyonlarının maliyet analizi
Cost analysis of nosocomial infection at the İstanbul Medical School Hospital
  1. Tez No: 48447
  2. Yazar: ASİYE EKSİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASİYE ERBAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
56 ÖZET 1992-1994 döneminde İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde înfeksiyon Kontrol Programının bir parçası olarak, ileriye dönük kapsamlı bir aktif sürveyans çalışması yürütülmüştür. Bu dö nemde Genel Cerrahi Kliniği'nde hastane infeksiyonu hızı %18.3 (%95 güven aralğı %16.3 - %20.7, Poisson dağılımı), hastane infeksiyonlu olgu yüzdesi ise %15.2 (%95 güven aralğı % 13.2-% 16.8) olarak belir lenmiştir. Hastane infeksiyonları nedeniyle oluşan doğrudan maliyetin saptanmasında infeksiyonun neden olduğu ek yatış süresi, infeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotikler, tanı için kullanılan incelemeler ve ek operasyon giderleri değerlendirme kapsamına alınmıştır. Hasta ne infeks iyonundan dolayı hasta başına düşen ek maliyet olarak bulu nan 8.304.000TL. istanbul Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türkiye gene lindeki cerrahi hastalarına yansıtılmıştır. Türkiye genelinde 1.5 trilyon liraya yaklaşan cerrahi hastalarındaki hastane infeksiyonu maliyeti nin 18 trilyon lira olan 1993 yılı Sağlık Bakanlığı bütçesi ile karşılaştı rıldığında tuttuğu yer dikkat çekicidir. Dikkati çeken diğer bulgu da ek maliyetin yarısını hastane infeksiyonlarınm tedavisinde kullanılan antibiyotik giderlerinin oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY A comprehensive active surveillance study was carried out as part of the infection control program among the patients of general surgery ward between 1992-1994 at the Istanbul Medical School Hos pital. During that period, the infection ratio and the infection propor tion were found to be 18.3% (95 % confidence interval % 16.3-%20.7, Poisson distribution) and 15.2% (95% confidence interval %13.2- % 16.8), respectively. Costs for diagnostic techniques, antibiotics used for treatment of the hospital infection, prolongation of hospital stay and additional operations due to hospital infections were taken into consideration to estimate the direct cost related to hospital infections. The additional average cost per patient was 8.304.000T1; this was then extrapolated to all surgical patients for our hospital and to those for Turkey in general, The calculated amount for Turkey, approximate ly 1.5 trillion TL, was found to be impressive especially compared to 1993 official budget of the Ministry of Health that was about 18 tril lion Tl. Another interesting finding was the share of antibiotics used for the treatment of hospital infections which constituted almost half the total amount.