Manisa ili için 1 MW güneş enerjisi santrali fizibilitesi
1 MW solar power plant feasibility for the province of Manisa
- Tez No: 484480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enerji talebindeki artış, fosil yakıtların zamanla azalmasına yol açmıştır. Bundan dolayı son yüzyılda yenilenebilir enerji kaynakların kullanımı popüler hale gelmiştir. Ülkemiz, güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi için yer aldığı ekvatoral iklim kuşağının ve coğrafi özelliklerinin katkısıyla Avrupa kıtasındaki İspanya, Almanya gibi ülkelere göre çok daha uygun bir pozisyonda olmasına rağmen yatırım oranı bu ülkelere göre geride kalmıştır. Geçmiş zamana kıyasla ülkemizde yatırımlar artmaya başlamıştır. Bundan dolayı devlet teşvikleriyle de istenilen seviyeye doğru hızla yol almaktadır. 1 MW ve altında enerji üretimini sağlayacak santrallere lisanssız enerji santrali kurulumu izni verilmektedir. Tarım şehri olan Manisa'nın verimsiz ve marjinal arazilerini kullanımıyla Manisa'yı enerji üretimi açısından ülke ekonomisine dâhil etme fikri ileri sürülmüştür. Bu çalışmada, Manisa'da kurulacak 1 MW gücünde bir güneş enerji santralinin farklı panel teknolojileri kullanımı ve invertör seçimleri ile fizibilite çalışması gerçekleştirilmiştir. PVsyst yazılımının sunduğu veriler kullanılarak 18 farklı senaryo incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in energy demand has led to a decline in fossil fuels over time. Hence, the use of renewable energy sources has become popular in the last century. Although our country is in a much more favorable position compared to countries such as Spain and Germany in Europe to be obtained electricity from solar energy with the contribution of the equatorial climate zone and its geographical features, investment rate has get behind according to these countries. Compared to past time, investments in our country have started to increase. Therefore, it is also rapidly moving towards the desired level with government incentives. Power plants that provide 1 MW and below power generation are allowed to install unlicensed power plants. The idea of incorporating into the economy of country to Manisa has been put forward in terms of power generation with using the inefficient and marginal land of Manisa, which is an agricultural city. In this study, a feasibility study has been conducted with the use of different panel technologies and inverter selection of solar energy plant at 1 MW power to be installed in Manisa. 18 different scenarios have been examined using data provided by PVsyst software.