Büyük veri yığını analizi: Yalın üretim literatürü üzerine bir uygulama
Big data analytics: An application on lean manufacturing literature
- Tez No: 484481
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada yalın üretimde alanında yayınlanan makaleler sistematik literatür çalışması ile ele alınmıştır. Sistematik değerlendirme, araştırılan bir soruya yanıt ya da probleme çözüm oluşturmak için, o alanda yayınlanmış tüm çalışmaların kapsamlı bir biçimde taranarak, çeşitli dâhil etme ve dışlama kriterleri kullanarak ve araştırmaların değerlendirilerek hangi çalışmaların değerlendirmeye alınacağının belirlenmesi, değerlendirmeye dâhil edilen araştırmalarda yer alan bulguların sentez edilmesidir. Sistematik değerlendirmeler daha çok bilimsel bilgi içerirler ve daha güçlü kanıtları üretmeleri bakımından önemlidirler. Günümüzde araştırma yürütmenin en ekonomik ve etkili yolu internet ve mevcut veri tabanlarını kullanmaktır. Literatür taraması, Scopus sitesinden 1991-2018 yıllarında yayınlanan Yalın Üretim (Lean Manufacturing) makaleleri üzerinden yürütülmüştür. Çalışmada makalenin başlığı, özeti, anahtar kelimeleri, yazar adları, yayınlandığı yıl, yayınlandığı dergi ve ülke şeklinde incelenmiştir ve makaleler Scopus adresinden Excel'e aktarılmıştır. Makalelerin istatistiksel analizi Scopus'un analiz kısmı kullanılarak, veri madenciliği kısmı ise RapidMiner 5.0 programında yapılmıştır. Literatürde yayınlanan yalın üretim çalışmaları büyük veri olarak görülebilir. Bu kapsamda literatür araştırmasında büyük veri analizi kapsamında çeşitli analizler yapılmaktadır. Çalışmada önce istatistiksel analizler ardından da metin madenciliği ile analizler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the articles published in the field of lean manufacturing were handled by a systematic literature study. Systematic evaluation is the synthesis of the findings contained in the assessed research to determine which studies should be evaluated by using a comprehensive survey of all published studies, using various inclusion and exclusion criteria, and evaluating the research, in order to establish an answer or probing solution to a research question. Systematic evaluations contain more scientific knowledge and are important for producing stronger evidence. The most economical and effective way to conduct research today is to use the internet and available databases. The literature review was conducted through Lean Manufacturing articles published in 1991-2018 from Scopus site. In the study, the title of the article, abstract, key words, author names, year of publication, published journal and country were examined, and then it has been exported to Excel from Scopus. Statistical analysis of the articles has been done in the Scopus Analysis application and data mining has been done in the RapidMiner 5.0 program. Lean production studies published in the literature can be seen as large data. In this context, various analyzes are made within the scope of large data analysis in the literature survey. In the first part of the analysis, statistical analyzes are carried out and then text mining analyzes are made.