Toprak örneklerinden pigment üretici fungusların izolasyonu ve pigment oluşumuna etki eden faktörlerin optimizasyonu
Identification of natural pigments producers of fungus isolated from soil and optimisation of pigment production
  1. Tez No: 507167
  2. Yazar: SİNAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde sentetik boyaların kullanılmasının çevre üzerinde zarar verici etkilerinin olduğu ve insanlarda görülen alerjik astım, toksijenik ve karsinojenik hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle farklı kaynaklardan (bitkiler, böcekler, likenler, bakteriler ve mineraller gibi) insanlara ve çevreye zarar vermeyen doğal pigment arayışı tüm dünyada devam etmektedir. Funguslardan pigment elde etmeye yönelik çalışmalar oldukça yenidir. Bu çalışmada Manisa ili Akhisar İlçesi, Musaca köyünden toplanan toprak örneklerinin mikrobiyotası araştırılmıştır. Çalışmada topraklardan mikrofungus izole edilmesinde“Toprağı Sulandırma Metodu”kullanılmıştır. Bu metotla 17 toprak örneğinden elde edilen izolatlar arasından moleküler yöntemlerle teşhis edilen P. purpurogenum ve P. canescens türleri pigment üretici olarak belirlenmiştir. Pigment üretiminde farklı besiyerlerinde (SDA, MEA, PDA, ve YEA) farklı sıcaklıkta (25, 28, 30 °C)' de ve farklı pH' larda (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13) 15 gün boyunca inkübe edilerek pigment elde edildi. En yüksek pigment üretimi 5.5 pH' ta ve 28 °C sıcaklıkta görüldü. Pigment ekstresi için ethanol (w/v: 1/1) çözücüsü kullanıldı ve 72 saat 26 °C' de 160 rpm çalkalandı ve sonra sırasıyla 45 µm ve 20 µm filtreden geçirildi. Ekstre liyofilize edilerek kırmızı ve sarı pigmentler elde edildi. Pigment çözeltisinin (500 mg/mL) farklı pH, sıcaklık değerleri ve farklı çözücüler ile renk karakterizasyonu yapıldı. Çalışma sonucunda pigment üretimini etkileyen koşullar belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is now known that the use of synthetic dyes has harmful effects on the environment and causes allergic asthma, toxigenic and carcinogenic diseases seen in humans. For this reason, the search for natural pigments from different sources (such as plants, insects, lichens, bacteria and minerals) that do not harm people and the environment continues all over the world. Studies to obtain pigments from fungi are quite new. This study was carried out in order to determine the microfungal flora of soils in Manisa ,Akhisar Musaca. In this study , the isolation of microfungi from soil samples into culture media was performed via“soil dilution plate method”. , the production of pigments were investigated with strains isolated on soil samples and identified by molecular methods. Pigment production in different mediums (SDA, MEA, PDA, and YEA), different temperatures (25, 28, 30 °C) and different pH's (5, 7, 9) the pigment was incubated for 15 days. The best pigment production was observed at pH 5.5, temperature 28 °C. Pigment extraction was rinsed with ethanol (w/v: 1/1) solvent for 72 hours at 160 rpm at 26 °C and filtered through 20 μm. The soluble was evaporated and which was then lyophilized to a red and yellow pigment. Pigment solution (500 mg / mL) was color characterized by different pH, temperature values and different solvents. By means of our study, pigmnet production were determined in the extracts of the isolates and the results were discussed.