Manisa ili sismik aktivite zonları ve Manisa için sismik tehlike analizleri
Seismic activity zones Manisa and seismic hazard analysis for Manisa
- Tez No: 483551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER BAŞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, İstatistik, Engineering Sciences, Civil Engineering, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Manisa il merkezi ve yakın civarının sismik risk değerlendirmelerinde, konumları il merkezine 100 km mesafeden daha uzakta olan depremlerin il merkezi üzerinde ihmal edilebilir etkilere sahip olduğu kabul edilmiştir. Bundan dolayı, analizlerde 6 sismik alt-bölge dikkate alınmıştır. Dikkate alınan alt-bölgeler farklı sismotektonik karakteristiklere sahip olup, konumları il merkezine yakın mesafelerde (≤100 km) yer almaktadır. Gutenberg – Richter magnitüd – frekans ilişkisi, sismik risk tahminleri ve tekerrür periyotları her alt bölge için ayrı ayrı belirlenmiştir. Aletsel (1900 –2015) dönemin (mw≥4.0) ve 1900 yılından önceki tarihsel (I0 ≥5.0) dönemin her ikisine ait datalar analizlerde kullanılmıştır. Analizlerde, a ve b magnitüd – frekans ilişki katsayıları sırasıyla 3.36 ±0.13 –4.90 ±0.41 0.45 ±0.02 ve –0.68 ±0.07 aralıklarında belirlenmiştir. Alt bölgeler için, sismik kaynak – saha mesafe olasılık dağılımları hesaplanmıştır. Kaynak – saha mesafe olasılık dağılımları, 2, 4 ve 5 alt-bölgeleri içinde meydana gelecek depremlerin, 1, 3 ve 6 alt-bölgeleri içinde meydana gelecek depremlerden, Manisa il merkezi için daha yıkıcı etkilere sahip olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the seismic risk assessments of Manisa city it is accepted that earthquakes which their locations are more than 100 km away from the Manisa center have negligible effects on the city center. Therefore, 6 seismic sub-regions were considered in the analyzes. The considered sub-regions have different seismotectonic characteristics and locations of sub-regions are located close to the center of the province (≤100 km). Gutenberg-Richter magnitude-frequency relationship, seismic risk estimates and recurrency periods are determined for each sub-region separately. Earthquake records (mw≥4.0) belonging to both of instrumental period (1900 –2015) and historical period (before 1900) were used in calculations. In the analyzes, the magnitude-frequency correlation coefficients a and b were determined to be 3.36 ± 0.13 -4.90 ± 0.41 and 0.45 ± 0.02 -0.68 ± 0.07, respectively. Seismic source-to-field distance probability distributions are calculated for each sub-regions. The analysis showed that Sub-regions (2), (4) and (5) have more destructive earthquake effects for the Manica city center than Sub-regions (1), (3) and (6).