Farklı kayaç türlerinin SİFCON bulamacında agrega olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Invelstigation of the usability of different rock types as powder on SIFCON concrete
- Tez No: 484482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada farklı kayaç türlerinin SİFCON bulamacının pudra ve kum olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Taş ocaklarından temin edilen bazalt, taş kumu ve taş tozu malzemeleri SİFCON'da pudra malzemesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca SİFCON'da iki ucu kancalı lif kullanılarak SİFCON'nun fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Ülkemizde bol ve kaliteli olarak bulunan bazalt, taş kumu ve taş tozu laboratuarda öğütülerek pudra ve kum boyutuna getirilmiştir. Farklı kayaç türlerinden üretilen pudraların fiziksel özellikleri belirlenerek, kuvars pudrası ve kumu yerine kullanılarak sulu çimento hazırlanmıştır. SİFCON'un, üretilmesi, üretilen SİFCON'un numunelerinin deneysel çalışma için bir program dahilinde hazırlanıp, çalışma sonucunda SİFCON'un özelliklerinin bulunmasıdır. Bu bulamaç ile üretilen numunelerde eğilme dayanımı, ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı Schmidt test çekici ve kırılma tokluğu deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca; SİFCON bulamacı birim maliyet yönünden incelenmiştir. Deneysel çalışmada ilk olarak, malzemeler temini gerçekleştirilmiş ve SİFCON bulamacında farklı kombinasyonları oluşturmak için numuneler hazırlanmıştır. Birinci aşamada kuvars pudrası yerine pudra haline getirilmiş bazalt, taş tozu, taş kumu ikame edilmiştir. Daha sonra kuvars kumları yerine bazalt, taş tozu, taş kumu ikame edilmiştir. Son aşamada, kuvars kumları ve kuvars pudrasının yerine bazalt, taş tozu, taş kumu ikame edilmiştir. Sonuç olarak, basınç dayanımı dikkate alındığında en uygun birim maliyeti Referans numunesi ardından bazalt numunesi olduğu görülmüştür. En iyi dayanımı veren ve en düşük birim dayanım maliyetine sahip numunenin taş kumu numunesi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of different rock types as powder and sand on SIFCON concrete slurry were investigated. In addition, the effect of using two fiber ends in SIFCON on the mechanical and physical properties of SIFCON were investigated. Basalt that we procured from the quarry, crushed rock sand, rock dust materials were used on concrete. The abundant and high quality basalt, rock sand, rock dust in our country were brought to powder size by crushing in the laboratory. The physical properties of the powders produced from different rock types were determined and used for slurry preparation instead of quartz powder and sand. Producing SİFCON in a program, preparing samples of SİFCON produced for experimental study and determining properties of SİFCON as a result of the study. Pressure, bending strength and fracture toughness, ultra sound transition rate, schmidt test tensile tests were applied on the samples of SİFCON produced with this slurry. In addition to that, the benefits of using the slurry in terms of unit cost will be examined. In the order of experimental work, procuring of materials, determination of properties, different combinations of different materials for SİFCON, First, quartz powder is removed and replaced with powdered basalt, Stone dust, Stone sand, then quartz sand is removed, and basalt, Stone dust, Stone sand is placed in the place, Finally, quartz sands and quartz powder are removed Instead of all, basalt, Stone dust, Stone sand are supplied. As a result, considering the pressure resistance of the unit costs, the most appropriate cost can be used as the reference sample, it was later found to be a basalt sample. It is determined that the sample with the best strength and the lowest unit cost is Stone sand sample.