Tıbbi görüntülemede radon dönüşümü kullanarak görüntü oluşturma üzerine bir çalışma
A study on performance of reconstruction techniques using radon transform in medical imaging modalities
  1. Tez No: 484491
  2. Yazar: MUTIA HANUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tıbbi görüntüleme alanında teşhis ve tedavi amaçlı X-Işını, Bilgisayarlı Tomografi ve Ultrason gibi çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Bu yaklaşımlar anotomik ve dinamik vücut fonksiyonlarının durumu hakkında bilgi sağlamaktadır. Tıbbi görüntüleme yaklaşımlarında, görüntünün elde edilmesi (yeniden inşası) önemlidir. Kaliteli bir görüntüleme için yeterli sayıda projeksiyona ihtiyaç duyulur. Bu çalışmada, radon dönüşümü, imge üzerindeki çizgilerden ilgili parametreler yardımıyla görüntünün elde edilmesinde kullanılmaktadır. Gürültü gibi istenmeyen etkilerin giderilememesinden dolayı, bu handikapı gidermek üzere filtreleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Görüntünün elde edilmesi sürecinde, görüntü kalitesi, Tepe sinyal gürültü oranı (PSNR) ve yapısal benzerlik (SSIM) gibi tekniklerle ölçülmektedir. Önerilen yöntemin başarisini karşılaştırmak için Medyan ve Wiener filtreleri kullanılmıştır. Bu karşılaştırmalara göre en iyi sonucu dalgacık dönüşümü ile değiştirilmiş radon dönüşümü metot vermiştir.
Özet (Çeviri)
There are a number of medical imaging modalities available today involving X-Ray, Computed Tomography, Ultrasound imaging which are used in medical field for disease diagnosis and treatment planning. These imaging modalities reflect the state of the internal anatomy and dynamic body functions. In many medical imaging modalities, image reconstruction is a key component. For reconstruction of images, sufficient number of projections is required to compute a high quality image. In this paper, Radon Transform, which is able to transform lines inside an image into a domain of possible line parameters, is used to reconstruct the medical images. Since undesired effects such as noise can not be completely eliminated from the images, various filtering techniques are applied on the images to improve their performance. The quality of the images is measured by Peak Signal-to-Noise Ratio (PSNR) and Structural Similarity (SSIM) to find the performance of the reconstructed images.