X-bandı için üç boyutlu frekans seçici yüzey tasarımı
Three-dimensional frequency selective surface design for x-band
- Tez No: 484498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAHYA TEŞNELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doğada sıklıkla rastlanan periyodik yapılar pek çok araştırmacının dikkatini çekmiş ve farklı alanlarda geliştirilen uygulamalar için çıkış noktası olmuştur. Bir birim hücrenin belli bir periyotta kendini tekrarlaması ile oluşturulan yapılar 1990'ların başından bu yana elektromanyetik alanında da pek çok araştırmacı tarafından incelenmektedir. İnce bir iletken tabaka üzerindeki açıklıklar ya da metalik yamalar biçimindeki farklı birim hücrelerin periyodik olarak bir araya gelmesi ile oluşturulan Frekans Seçici Yüzeyler (FSY) belirli frekanslar için alçak geçiren, yüksek geçiren, bant geçiren veya bant durduran özellik gösteren elektromanyetik filtreler olarak tanımlanabilir. FSY'nin tasarımında kullanılan birim hücre geometrisi ve dizilişi gelen elektromanyetik dalganın yansıtılmasını ya da iletilmesini sağlayacak biçimde düzenlenebilir. FSY'ler son zamanlarda kablosuz haberleşme, mikrodalga ve radar sistemleri alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel iki boyutlu (2D) FSY'lere göre nispeten daha yeni olan üç boyutlu (3D) yapılar, 2D yapılarda karşı karşıya kalınan problemler için iyileştirme sağlayabilme potansiyeline sahiptir ve frekans tepkisinin kontrolünde 2D yapılara göre daha esnek imkanlar sağlamaktadır. Bu çalışmada X-bandı merkez frekansı olan 10 GHz için silindirik, sekizgen ve kare olmak üzere üç farklı geometride iletken içeren bant durduran 2D FSY tasarımı yapılmakta ve daha sonra iletken yüksekliği artırılarak ulaşılan üç farklı yeni 3D FSY yapı önerilmektedir. İletken yüksekliği değişiminin etkisi incelenmekte ve elektromanyetik simülasyon programı Computer Simulation Technology (CST) Microwave Studio Suite ile 3D FSY'ler için birim hücre parametrelerinin analizi yapılarak sonuçlar tartışılmaktadır. Tasarlanan 3D FSY'lerin birim hücresinde yer alan iletken halkaların yüksekliğinin artmasıyla yapıların X- bandında periyodik olarak bant durduran ve bant geçiren filtre karakteristiği sergilediği görülmüştür. Parametre analizinde iletken yüksekliği dışındaki birim hücre parametrelerinin artışı rezonans frekansını düşürmüştür. TE modunda dalganın geliş açısıyla rezonans frekansı artmakta ve bant genişliği azalmaktadır. TM modunda ise frekans tepkisi kararlıdır ve geliş açısıyla bant genişliği artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Periodic structures, which are frequently encountered in nature, have attracted the attention of many researchers and have been the starting point for applications developed in different fields. Structures created by repetition of a unit cell over a period of time have been studied by many researchers in the electromagnetic field since the early 1990s. Frequency Selective Surfaces (FSY), which are formed by periodic assembly of different unit cells in the form of metallic patches on openings on a thin conductive layer, can be defined as electromagnetic filters with low-pass, high-pass, band-pass or band stop characteristics for certain frequencies. The unit cell geometry used in the design of the FSY and array of this may be arranged to provide for the reflection or transmission of the incoming electromagnetic wave. FSY's have recently been widely used in the fields of wireless communications, microwave and radar systems. Relatively recent three dimensional (3D) structures compared to conventional two dimensional (2D) FSYs have the potential to provide improvements for problems encountered in 2D structures and provide more flexibility in controlling frequency response than 2D construction. In this study, a 2D FSY design with three different geometry conductors containing cylindrical, octagonal and square, is designed for 10 GHz, which is the X band center frequency, and then three new 3D FSY structures are proposed, which are achieved by increasing the conductor height. The effect of conductor height change is investigated and the results are analyzed by analyzing the unit cell parameters for the 3D FSYs with the electromagnetic simulation program Computer Simulation Technology (CST) Microwave Studio Suite. The designed 3D FSY's ara seen periodically band-stop and band-pass filter characteristics of the structures with increasing height of the conductive rings in the unit cell. In parameter analysis, the increase in unit cell parameters outside the conductor height reduces the resonance frequency. In the TE mode, the resonance frequency increases and the band width decreases with the angle of incidence. In the TM mode, the frequency response is stable and the band width increases with the angle of incidence.