Determination of basic compound rate in vermicompost produced with different solid waste
Farklı katı atıkla üretilen doğal gübrede temel bileşim oranının belirlenmesi
- Tez No: 484527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Atık yönetimi, ucuz toprak işleme yöntemi, bitki büyümesinde yüksek hız, çevre dostu uygulama ve kimyasal gübrelere kıyasla avantajları gibi birçok uygulama alanları ile solucan gübresi, modern tarımın tüm dinamiklerini değiştirebilecek etkin ve etkili bir süreçtir. Bu çalışmada, solucan gübresindeki temel bileşenler karakterize edilmiştir. Doğal hayvan gübresi, prina, karton, buğday samanı, buğday kepeği ve MDF olmak üzere değişik organik katı atıklar kullanılarak farklı oran ve bileşimde, dört tane solucan gübresi örneği hazırlanmıştır. Hazırlanan numunelerin bileşimi üzerindeki ısıl işlemin etkisini incelemek amacıyla kurutma işlemi 25 ve 70 °C' larda gerçekleştirilmiştir. İnkübasyon işlemi sonucu XRF elementel analizi ve kimyasal analiz işlemleri sonucu yarayışlı Potasyum, Kalsiyum, Fosfor, toplam Hümik ve Fulvik asit miktarı, toplam azot ve organik madde yüzdesi tespit edilmiştir. Analizler sonucunda C/N oranı ve toplam % N + P2O5 + K2O miktarı hesaplanmıştır. Farklı katı atıklar ile hazırlanan doğal gübrenin, solucan üremesi üzerine gözle görülür katkısı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With a number of applications such as waste management, cheap way of soil fertilization, high rate of plant growth, environment-friendly application and advantages over chemical fertilizers; the vermicomposting is an efficient and effective process which can transform the entire dynamics of modern agriculture. In the present study the rates of basic components in the vermicompost have been characterized. Four vermicompost sample were prepared using different organic solid wastes including; natural animal manure, olive oil cake (dry olive cake), cardboard, wheat straw, wheat bran and MDF wood flour with different ratios and compositions. Drying was carried out at 25 and 70 °C to examine the effect of the heat treatment on the composition of the prepared samples. After the end of incubation, XRF elemental analysis and chemical analysis procedures were used to determine the percentage of available Potassium, Calcium, Phosphorus, Total Humic and Fulvic acid, total nitrogen and organic matter. The C / N ratio and the total % N + P2O5 + K2O were calculated as a result of the analyzes. It has been observed that the natural fertilizer prepared with different solid wastes has a visible contribution to the worm reoccurrence.