Artroskopik diz cerrahisinde sonra intra-artiküler olarak verilen bupivakain, morfin ve bupivakain-morfin kombinasyonunun analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparision of analgesic effects of intra-articular morphine, bupivacaine and morphine-bupivacaine combination following artroscopic kınee surgery
- Tez No: 48453
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET TEZİN ADI: Artroskopik diz cerrahisinden sonra intraartiküler olarak verilen morfin, bupivacain ve morfin-bupivacain kombinasyonunun analjezik etkilerinin karşılaştırılması. TEZİN TÜRÜ VE YAZARI: Uzmanlık tezi; UZMA Ömer, Dr. TEZ YÖNETİCİSİ: KÖSE Yıldız, Prof.Dr. TEZİN HAZIRLANDI?I YER: İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji Anabilim Dalı ( İstanbul ) ÖZET: Artroskopik diz cerrahisi geçirecek 60 hasta rastlantısal ve çift kör olarak 15 kişilik 4 gruba ayrıldı. Bütün hastalara aynı anestezi protokolü uygulandı. Operasyon sonunda Morfin grubundaki (M grubu) hastalara 3mg/20 mi morfin, Bupivacain grubundaki (B grubu) hastalara 50 mg/20 mi bupivacain, Morfin-Bupivacain grubundaki (M+B grubu) hastalara 20 mi serum fizyolojik içinde 3 mg morfin + 50 mg bupivacain, Serum Fizyolojik grubundaki (SF grubu) hastalara 20 mi serum fizyolojik intraartiküler olarak verildi.Hastalar postoperatif yarım saat derlenme odasmda, dört saat servis odalarında izlendikten sonra evlerine taburcu edildiler.Hastalara operasyon öncesi postoperatif dönemdeki ağrılarının şiddetini saptamak üzere VAS (visüel analog skala ) ile ağrılarının derecelendirilmesi öğretildi.Hastalara ağrılarının şiddeti postop 30.dk, 1, 2, 3, 4, 8, 24 ve 48. saatlerde soruldu.Her dört grupta elde edilen bulguların istatiksel değerlendirilmesi için ANOVA testi uygulandı;.p > 0.05 anlamsız, p < 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, kilo ve anestezi süreleri arasında istatistiksel olarak farka rastlanmadı. Postoperatif 1/2. ve 1. saatlerde B ve M+B grubundaki hastaların VAS değerleri M ve SF grubundakilerden daha düşüktü.Postoperatif 2. saatte B ve M+B grubundaki hastaların VAS değerleri SF grubundakilerden daha düşüktü, ancak M grubundaki diğer üç grupla arasında fark yoktu.Postoperatif 3. ve 4. saatlerde M ve M+B grubundaki hastaların VAS değerleri SF grubundakilerden daha düşüktü,ancak B grubundaki diğer üç grupla arasında fark yoktu.Postoperatif 8., 24. ve 48 saatlerde dört grup arasında anlamlı bir farka rastlanmadı. Sonuç olarak; intraartiküler olarak verilen bupivacain erken başlayan ama erken biten, morfin ise daha geç başlayan analjezik etkilerinden dolayı tek başlarına uygun bir analjezik seçim olarak gözükmemektedirler. Artroskopik diz cerrahisi sonrasında analjezi sağlamak için intraartiküler olarak morfin-bupivacain kombinasyonunun uygulanması en uygun seçenek olarak gözükmektedir. %fs
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARTICLE TITLE: Comparison of analgesic effects of intraarticular morphine, bupivacaine and morphine-bupivacaine combination following artroscopic knee surgery. ARTICLE SOURS: Uzmanlık Tezi ( İstanbul / Turkey ), 1996 AUTHOR (S): UzmaÖ. AUTHORS ADDRES: Department of Anesthesiology, Istanbul University of Cerrahpaşa Medical Faculty. ABSTRACT: Sixty patient who underwent arthroscopic knee surgery was divided into 4 groups in a randomized, double-blind manner. All patients received same anaesthetic protocol ( 2-3 mg / kg propofol + 0.6 mg / kg atracurium for induction and administration of 02 / N2O + 0.8-1.5 % isoflorane for the maintenance ) and intraarticular injections of morphine ( 3 mg in 20 ml physiologic saline ) in group M; bupivacaine ( 50 mg in 20 ml physiologic sahne ) in group B; combination of these two drugs ( 3 mg morphine + 50 mg bupivacaine in 20 ml physiologic saline ) in group M+B and only 20 ml physiologic saline in group SF was used for postoperative analgesia A 10 -cm visual analoque scale ( VAS ) was used for the pain assesment at 0.5., 1., 2., 3., 4.,8., 24. and 48. hours postoperatively. Analysis of variance (ANOVA) was used for stasistical analysis. There was no stasistically significant difference between 4 groups in regards of gender, age, body weight and anaesthesia duration. The VAS values of group B and M+B were significantly lower than those values of group M and SF at 0.5 and 1 hours postoperatively. The VAS values of group B and M+B were significantly lower than group SF 2 hours after the operation but group M patients did not have any significant difference from other groups at this time. At postoperative 3rd and 4th hours group M and M+B have significantly lower values than group SF while group B values did not have any significant difference from other groups. No significant difference between 4 groups were present at 8, 24 and 48 hours. Bupivacaine was found to be more effective than morphine at the early postoperative hours, while morphine has a long lasting efficacy. Efficacy of both drugs separately or combined was not superior to placebo after first 8 postoperative hours.For this reason combination of these two drugs seem to be the best protocol for early postoperative analgesia after arthroscopic surgery..37