Etlik piliç karma yemlerine bitkisel ekstrakt ilavesinin besi performansı, serum biyokimyası ve bağırsak mikroflorasına etkileri
Effect of dietary addition of plant extract on growth performance, intestinal microflora and serum biochemistry in broilers
- Tez No: 484558
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma etlik piliç karma yemlerine farklı bitkisel ekstrakt (Kenger tohumu; Gundelia tournefortii L. ve Emerald) ilavelerinin besi performansı, serum biyokimyası ve bağırsak mikroflorasına olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada; toplam 280 adet 1 günlük yaştaki Ross 308 erkek etlik civcivler kullanılmıştır. 42 gün süren denemede civcivler her biri 8 tekerrürden (her tekerrürde 7 civciv olacak şekilde) oluşan 5 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu hayvanları deneme süresince bitkisel ekstrakt katkısız karma yem ile beslenirken, muamele grupları sırasıyla Emerald ekstraktı 100 mg/kg yem ve kenger tohumu ekstraktı (GTE) 2, 4 ve 8 g/kg yem düzeylerinde eklenmiş yemler ile beslenmişlerdir. Deneme sonunda karma yemlerine 4 ve 8 g/kg düzeylerinde GTE ilave edilmiş hayvanların canlı ağırlık kazancının kontrol grubu ile kıyaslandığında önemli düzeyde arttığı tespit edilmiştir (P0.05). Buna ek olarak, serum ürik asit (UA), glikoz (Glu) konsantrasyonları, aspartat aminotransferaz (AST) ve alkalin fosfataz (ALP) uygulanan herhangi bir muameleden etkilenmedi (P>0.05). Sonuç olarak karma yemlere farklı düzeylerdeki GTE katkısının, bağırsaktaki laktik asit bakteri sayılarını arttırarak büyüme performansını artırabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present was to evaluate the effects of dietary different herbal extracts (Gundelia tournefortii L. seed, and Emerald) supplementation on growth performance, serum biochemistry and intestinal bacterial population in broilers. Totally, 280 Ross 308 1-day-old male broiler chicks were distributed into 5 groups of 7 in each consisting 8 replicates per treatment for 42 days. Control group received basal diet, the Emerald at 100 mg/kg diet and G. tournefortii L. seed extract (GTE) at 2, 4 and 8 g/kg diet were added to basal diet. The addition of 4 and 8 g GTE to the diet resulted in significantly higher body weight gain compared with control group (P0.05). In addition, serum uric acid (UA) and glucose (Glu) concentrations and aspartate amino transferase (AST) and alkaline phosphatase (ALP) were not affected by any treatment (P>0.05). Results of our study showed that different dietary levels of GTE may improve the growth performance by increasing intestinal lactic acid bacteria counts.