Manyetik nano-biosorbent ile tekli ve ikili reaktif boyar maddelerin karşılaştırmalı adsorpsiyonu
Comparative adsorbtion of magnetic nano-bisorbent with single and binary reactive dyes
  1. Tez No: 484567
  2. Yazar: KENAN BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gluteraldehit çapraz bağlı manyetik kitosan nanopartiküller (GMCNs) ile Metanil Sarısı (MY) ve Reaktif Siyah 5'in (RB5) tekli ve yarışmalı adsorpsiyon kapasiteleri çalışıldı. Çalışmalar boyunca, adsorpsiyonu etkileyen boya çözeltisinin konsantrasyonu, boya çözeltisinin pH'ı, GMCNs miktarı ve temas süresi gibi çeşitli temel faktörler izlenmiştir. Denge pH 3'te tek boyalar için 17 saatte ve ikili karışım için 3 saatte sağlandı. Maksimum adsorpsiyon kapasiteleri pH 3 ve 30 ° C'de tekli boyalar için adsorpsiyon izotermleri Langmuir denklemine uygulanarak MY için 620 mg/g ve RB5 için 2549 mg/g olarak hesaplandı. İkinci dereceden kinetik model, tek bir boya ve ikili karışımın dinamik adsorpsiyon davranışı ile uyuşmaktadır. Dahası, partikül içi difüzyon modelinin GMCNs'ler üzerindeki yarışmalı adsorpsiyon analizi sonrasında, karışım çözeltilerinde (karışım RB5 ve MY) adsorpsiyon olayında RB5 boyasını MY boyasından daha fazla tercih etmiştir. Boyaların tekrar adsorbe edilebilmesi için GMCNs nanopartiküller bazik çözeltiler ile etkileştirildi ve daha sonra boya giderimi için GMCNs nanopartiküller 10 kez yeniden kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The single and competitive adsorption capacities of Metanil Yellow (MY) and Reactive Black 5 (RB5) by glutaraldehyde cross-linked magnetic chitosan nanoparticles (GMCNs) were studied. During the studies, various essential factors influencing the adsorption, like adsorbate concentration, pH of the dye solution, and contact time have been monitored. The equilibrium was achieved within 17 h for single dyes and 3 h for binary mixture at pH 3. The maximum adsorption capacities calculated by applying the Langmuir equation to single dye adsorption isotherms were 620 mg/g for MY and 2549 mg/g for RB5 at pH 3, 30 °C. The second-order kinetic model fits well with the dynamical adsorption behavior of a single dye and binary mixture. Moreover, competition adsorption through analysis of the intraparticle diffusion model apparently favored the RB5 dye more than the MY dye on the GMCNs in mixture solutions (mixture RB5 and MY). The GMCNs nanoparticles for the adsorption of the dyes were regenerated efficiently through the alkaline solution and were then reused 10 times for dye removal.