Nano-manyetit/ Pinus polen biyokompoziti ile vıctorıa saf mavi bo boyar maddesinin biyosorpsiyonu
Biosorption of nano-magnetite / Pinus pollen biocomposite with victoria pure blue BO dye
- Tez No: 668922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TOSUN SATIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM DÖNMEZ GÜNGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hızlı ve plansız sanayileşme ile birlikte su kaynakları önemli ölçüde kirlenmektedir. Tekstil ürünleri imalatı ve buna paralel olarak tekstil endüstrisi atıksu miktarlarındaki artış, dünyada endüstriyel kaynaklı su kirliliğine yol açmaktadır. Tüm dünyada ulaşılabilir temiz su kaynakları oldukça sınırlıdır. Sınırlı su kaynaklarının toksik maddelerle kirlenmesi endişe vericidir. Temiz su kaynaklarının azalması ile insan ve diğer canlıların yaşamları olumsuz etkilenmektedir. Bu amaçla tekstil endüstrisinde sık kullanılan Victoria Saf Mavi-BO (VSM-BO) boyar maddesinin atık sulardan giderimi için manyetik bir biyosorban tasarlanmıştır. Yapılan bu çalışmada; nano-Fe3O4 / pinus poleni biyokompoziti (n-M/PPB ) üzerine VSM-BO boyarmaddesinin biyosorpsiyon yöntemiyle giderimi araştırılmıştır. Kesikli sistemde pH, biyosorbent miktarı, sorbat derişimi, temas süresi, tuz etkisi, biyosorpsiyon-desorpsiyon döngüsü ve gerçek atık su parametreleri incelenmiştir. Biyosorpsiyon dengesi 25 mg L-1 derişimindeki boya çözeltisinin orijinal pH'ında, 0,06 g biyorsorbent miktarında ve 5 dakika temas süresinde kurulmuştur. Deneysel veriler yalancı birinci dereceden, yalancı ikinci dereceden ve tanecik içi difüzyon kinetik modelleri ile Langmuir, Freundlich ve Dubinin-Radushkevich (D-R) izoterm modelleri ile değerlendirilmiştir. Biyokompozit malzemenin karakterizasyonu, SEM, BET, Zeta Potansiyeli, FT-IR ve Mössbauer Spektroskopisi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With rapid and unplanned industrialization, water resources are significantly polluted. The production of textile products and the parallel increase in the amount of textile industry wastewater cause industrial-based water pollution in the world. Accessible clean water resources are very limited all over the world. The contamination of limited water resources with toxic substances is alarming. The lives of humans and other living things are negatively affected by the decrease in clean water resources. For this purpose, a magnetic biosorbent has been designed for the removal of Victoria Pure Blue-BO (VSM-BO) dyestuff, which is frequently used in the textile industry, from wastewater. In this study; Removal of VSM-BO dyestuff on nano-Fe3O4 / pinus pollen biocomposite (n-M / PPB) by biosorption method was investigated. In the batch system, pH, biosorbent amount, sorbate concentration, contact time, salt effect, biosorption-desorption cycle and actual wastewater parameters were investigated. Biosorption equilibrium was established at the original pH of the dye solution with a concentration of 25 mg L-1, 0,06 g biosorbent amount and 5 minutes contact time. Experimental data were evaluated with pseudo-first-order, pseudo-second-order and intragranular diffusion kinetic models and Langmuir, Freundlich and Dubinin-Radushkevich (D-R) isotherm models. The characterization of the biocomposite material was carried out by SEM, BET, Zeta Potential, FT-IR and Mössbauer Spectroscopy.