Fubini tipli sayılar ve bunların üreteç fonksiyonları
Fubini type numbers and their generating functions
  1. Tez No: 484582
  2. Yazar: NESLİHAN KILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, Fubini tipli sayılar ve bunların üreteç fonksiyonları çalışılmıştır. Fubini tipli sayıların ve polinomların tanımları, fonksiyonel denklemleri ve bazı özellikleri verilmiştir. Ayrıca, bazı özel sayıların ve polinomların üreteç fonksiyonları ve uygulamaları verilmiştir. Diğer yandan Fubini tipli sayılar ve polinomlar ile çok iyi bilinen bazı özel sayılar örneğin, Bernoulli sayıları ve polinomları, Apostol-Bernoulli sayıları ve polinomları, Apostol-Euler sayıları ve polinomları, Frobenius-Euler sayıları ve polinomları, Apostol-Genocchi sayıları ve polinomları, 2. tür Stirling sayıları ve 2. tür λ-Stirling sayılarının arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Üreteç fonksiyonları yardımıyla, Fubini tipli sayılar ve polinomlar ile bu özel sayıları ve polinomları içeren özdeşlikler ve bağıntılar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fubini typed numbers and their generating functions are studied. The definitions of Fubini type numbers and polynomials, functional equations and some properties are given. In addition, generating functions and their applications of some special numbers and polynomials are given. On the other hand realtion betwen the of Fubini type numbers and polynomials and other special numbers and polynomilas including the Bernoulli numbers and polynomials, the Apostol-Bernoulli numbers and polynomials, the Apostol-Euler numbers and polynomials, the Frobenius-Euler numbers and polynomials, the Apostol-Genocchi numbers and polynomials, the Stirling numbers of second kind and the λ-Stirling numbers of second kind are investeged. Finally, by help of generating functions of these special numbers and polynomials, many identities relations are obtained.