Fubını tipli polinomların genelleştirmeleri üzerine
On the generalizations of fubini type polynomials
- Tez No: 820250
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÇEKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada trigonometrik fonksiyonlar ve Euler formülü yardımıyla yüksek mertebeden kosinüs ve sinüs parametreli Fubini polinomlarının yeni doğurucu fonksiyonları tanımlanmıştır. Daha sonra tanımlanan bu doğurucu fonksiyonlar yardımıyla ve trigonometrik bağıntılar da kullanarak yeni formüller elde edilmiştir. Ayrıca bu doğurucu fonksiyonların değişkenlerine göre kısmi türevleri alınarak bağıntılar incelenmiştir. Ardından Fubini tipli polinomlar ve Stirling sayıları arasında bağıntılar elde edilmiştir. Daha sonra Appell polinomları yardımıyla yeni bir kosinüs ve sinüs parametreli Fubini polinomları tanımlanarak açık gösterimi ve determinant gösterimi incelenmiştir. Son olarak özel durumlar incelenerek Bernoulli ve Euler sayılarını içeren yeni Fubini tipli polinomlar tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, new generating functions of higher order Fubini type polynomials with cosine and sine parameters are defined with the help of trigonometric functions and Euler formula. Later, with the help of these generating functions, new formulas are obtained by using the trigonometric relations. In addition, by taking the partial derivatives of these generating functions with respect to their variables, the relations are examined. Then, the relations between Fubini type polynomials with and Stirling numbers are obtained. Then, with the help of Appell polynomials, new type higher order Fubini type polynomials with cosine and sine parameters are defined and theirs explicit representation and determinant representation are examined. Finally, by examining special cases, new Fubini type polynomials including Bernoulli and Euler numbers are defined.