Bazı üzüm çeşitlerinin antalya ekolojisindeki fenolojik safha tarihleri, etkili sıcaklık toplamları ve yörelere uygunlukları üzerine araştırmalar
Studies on phenological stages, effective heat summations and compatibility with different locations of grape cultivars in antalya ecological conditions
  1. Tez No: 484586
  2. Yazar: BURAK AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Koleksiyon Bağlarında yetiştirilmekte olan 34 sofralık üzüm çeşidi ile 2017 yılı üretim sezonunda yürütülmüştür. Araştırmada incelenen çeşitlerin fenolojik özellikleri, etkili sıcaklık toplamı (EST) istekleri ve pomolojik özellikleri Antalya merkez ilçe koşullarında tespit edilmiş ve il genelinde bulunan meteoroloji istasyonlarından alınan verilerle EST potansiyelleri belirlenerek çeşitlerin EST istekleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca araştırıcılar tarafından bildirilen 3 farklı EST metodu ve 4 farklı günlük ortalama sıcaklık metodu kullanılarak elde edilen sonuçlarla da karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda; Antalya ilinin uç noktalar haricinde bağcılık için elverişli koşullara sahip olduğuna ve yüksek çeşitliliğe olanak veren bir potansiyelinin bulunduğuna karar verilmiştir. Yöre koşullarında en erkenci çeşit 'Early Sweet' 925.48dg, en son olgunlaşan çeşit ise 'Reçel Üzümü' 2127.22dg olarak tespit edilmiştir. En kısa vejetasyon süresi 101 gün ile 'Prima' ve 'Trakya İlkeren', en uzun ise 158 gün ile 'Kara Erik' çeşidinde saptanmıştır. En çok dikkat çeken çeşit ise; SÇKM %17.9, aşırı erkenci karakteri ile (hasat tarihi 16 Haziran) 'Early Sweet' olarak belirlenmiştir. En iyi günlük ortalama sıcaklık metodunun 24 saatlik verilerin kullanıldığı metot olduğuna karar verilmiştir. Antalya'da örtü altı bağcılığın önemli avantajlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research carried out in the production season of 2017 with 34 grape cultivars which are being cultivated in Research and Collection Vineyards of the Faculty of Agriculture at Akdeniz University. The phenological stages, effective heat summation requirements and pomological features of grape cultivars were determined in the Antalya ecological conditions. The effective heat potentials were determined from the meteorological stations which at different locations of Antalya and grape cultivars effective heat requirements were compared with these potentials. Also the 3 different growing degree day (GDD) calculation methods and the 4 different daily average temperature determination methods which were reported by researchers before were used and compared in this research. As results of the research, it has been decided that Antalya has convenient conditions for viticulture except extreme locations of region and have a high diversity potential. The earliest cultivar was determined as 'Early Sweet' 925.48dd and the last matured cultivar was determined as 'Recel Uzumu' 2127.22dd in the local conditions. The shortest production period was determined at 'Prima' and 'Trakya Ilkeren' with 101 days and longest period was at 'Kara Erik' with 158 days. The most noticeable cultivar was 'Early Sweet' with quality features (TSS %17.9) and extreme early character (matured at 16th of June) in local conditions. It has been decided that the best daily average temperature method is the method by which 24 hours data are used. As a result of this research in Antalya it is thought that greenhouse vineyards will provide important advantages in marketing.