Asal-Ghoubet'de (Cibuti) yer alan volkanizmanın petrolojisine genel bir bakış
General petrological overview of volcanic rocks from Asal-Ghoubet area (Djibouti)
- Tez No: 484590
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDANE İLBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Asal riftinin orta kesimde yer alan Asal-Ghoubet çöküntü alanı, hiyaloklastitler ve gölsel kalkerler ve bunların da üzerinde yeralan güncel bazaltlarla kaplanmıştır. Bu bölgede bulunan volkanik birimler pahoehoe tipi ve aa tipi lavlar ile karakteristik özellik gösterirler. Bu lavlar porfirik ve afirik doku özelliği gösterirler ve fenokristaller plajiyoklaz, olivin ve klinopiroksen bileşimlidir. Ayrıca matriks (hamur) içinde de aynı mineraller bulunmaktadır. Opak mineraller, manyetit ve ilmenit bileşimli olup; hamurda yeralmaktadır. Manyetitler hamurda kalıntılar halinde, ilmenitler ise ince taneli kristaller olarak görülmektedir. Tüm volkanik kayaçlar normalize edilmiş N-MORB diyagramlarında MORB'a göre LILE ve HFSE'de zenginleşme gösterirler. Kondrite göre normalize edilmiş volkanik kayaçların REE değerleri ise N-MORB ile E-MORB değerleri arasında geçişli bir trend göstermektedir. Bu örnekler, LREE'ce zenginleşme ve HREE'ce hafif tüketilme gösterirler. MORB ya da geçişli MORB özelliklerine sahip olan bu kayaçlar; LILE'ce zenginleşme gösteren mantonun kısmi ergimesi ile oluşan magmadan itibaren türemiş olabilirler.
Özet (Çeviri)
The entire Asal-Ghoubet rift is covered by hyaloclastites and lacustrine limestones being overload by recent-aged basalts. The volcanic units in this region are characterized by the pahoehoe and aa type lavas. These lavas show porphyric and aphyric textures and the phenocrysts are composed of plagioclase, olivine and clinopyroxene. There are also the same minerals in the matrix. Opaque minerals are composed of magnetite and ilmenite and they are also present in the matrix. Magnetites are found in the matrix as relicts and ilmenites are also found as fine- grained crystals. All the volcanic rocks enrichment in large ion lithophile elements (LILE) and in heavy rare earth elements (HFSE) according to MORB in normalized N-MORB patterns. REE values of volcanic rocks normalized to chondrite show a transitional trend between N- MORB and E-MORB values. These samples display an enrichment in LREE and slight depletion in HREE. These rocks have MORB or transitional MORB properties; they may have been derived from the magma formed by partial melting of the mantle which is enriched by LILE.