Akciğer tutulumu olan sarkoidozun otonom disfonksiyon üzerine etkisi
The effect of pulmonary sarcoidosis on autonomic dysfunction
  1. Tez No: 484591
  2. Yazar: ALİ MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM AKTOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Chest Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sarkoidoz; parasempatik tonusta azalma ve sempatik sinir aktivitesinde artışa neden olarak, otonomik disfonksiyona neden olur. Çeşitli klinik ve epidemiyolojik çalışmalarda kardiyovasküler mortalite ve morbiditeyle ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, sarkoidoz hastalarında otonomik disfonkisyonun kalp hızı değişkenliği ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Pulmoner sarkoidoz tanılı 18 hasta ve cinsiyet ve yaş ortalaması benzer tamamen sağlıklı 18 birey karşılaştırıldı. Kalp hızı değişkenliği analizine göre, otonomik balansın parasempatik sistem tonus azalması yönünde değiştiği görüldü. Standart kayıttaki 5 dakikalık segmentlerin ortalama RR aralıklarının standart sapması, tüm 24 saatlik elektrokardiyografi kaydındaki tüm normal RR aralıklarının standart sapması ve 24 saatlik elektrokardiyografi kaydında ardışık normal RR aralıkları arasında 50 msn'den büyük farkların yüzdesi azalmıştı ancak istatistiksel açıdan anlamlı fark olmadığı görüldü. Ardışık farkların kareleri ortalamasının karekökünün ise istatistiksel anlamlı olarak azalmıştı. Bu sonuçlar parasempatik tonus azalmasını göstermektedir. Düşük frekans sonuçları istatistiksel olarak anlamlı azalmıştı. Düşük frekans, parasempatik ve sempatik tonusun her ikisini de yansıtmaktadır. Yüksek frekans ve düşük frekans/yüksek frekans oranı açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Bu sonuçlar göstermektedir ki; kalp hızı değişkenliği parametreleri, sarkoidoz hastalarında otonom fonksiyonu saptamada invaziv olmayan kullanışlı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Sarcoidosis is associated with autonomic dysfunction, either due to increased sympathetic nerve activity and decreased parasympathetic tone. Sarcoidosis has been linked to cardiovascular morbidity and mortality in several epidemiological and clinical studies. The aim of this study was to assess autonomoic dysfunction by heart rate variability in patients with sarcoidosis. 18 patients with pulmonary sarcoidosis and 18 age and sex matched healty control group were enrolled to study. In heart rate variability analysis, autonomic balance is changed in favor of parasympathetic system reduction in sarcoidosis patients. Standart deviation of the normal to normal interval, averages normal to normal interval in all 24 hour and the percentage of intervals >50 ms different from preceding interval were decreased but did not demonstrate a statistically significant difference. Also the root mean square of successive differences was significantly lower. It reflects alterations in autonomic tone that are predominantly vagally mediated. As mentioned above, we found decreased parasympathetic tone in our study. Low frequency power was significantly lower in patients with sarcoidosis in our study. It reflects a mixture of sympathetic and parasympathetic autonomic inputs. High frequency power and low frequency/high frequency ratio were not statistically significant. As a result, parasympathetic system was found to be affected in sarcoidosis. Our results may indicate that heart rate variability parameter, as a noninvasive methods, can be useful to detect autonomic nervous system dysfunction in sarcoidosis.