İskeletsel sınıf III tedavilerinde kullanılan hibrit hyrax-mentoplate kombinasyonu ve yüz maskesi uygulamalarının dentofasiyal etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of dentofacial effects of hybrid hyrax mentoplate combination and face mask applications used in skeletal class III treatments
  1. Tez No: 484598
  2. Yazar: YONCA SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu prospektif klinik çalışmanın amacı; büyüme ve gelişim dönemindeki iskeletsel Sınıf III malokluzyona sahip hastalarda üst çeneye uygulanan hibrit hyrax genişletme apareyinden simfiz bölgesindeki mentoplate'e intermaksiller Sınıf III elastik uygulamasının etkilerini konvansiyonel yüz maskesi uygulamasının etkileri ile karşılaştırarak değerlendirmektir. İskeletsel olarak prepubertal veya pubertal büyüme-gelişim döneminde bulunan maksiller retruzyonun eşlik ettiği 40 iskeletsel Sınıf III anomalili hasta, 20 bireyden oluşan iki gruba ayrıldı. Birinci grupta (İA) üst çenedeki hibrit hyrax genişletme apareyinden alt çenedeki mentoplate'e 500'er gr intermaksiller elastik uygulandı. İkinci grup olan yüz maskesi grubunda (YM) ise üst çenedeki bonded genişletme apareyinden yüz maskesine 400-450 gr kuvvet uygulandı. İA grubunda tedavi süresi 8,63±3,98 ay, YM grubunda ise 7,41±2,71 aydır. Her iki gruptaki bireylerden tedavi öncesinde ve sonrasında lateral ve posteroanterior sefalometrik radyograflar ile alçı modeller alındı. Sefalometrik ölçümlerde grup içi değişimlerin değerlendirilmesinde bağımlı örneklem t-testi, gruplar arası farkların değerlendirilmesinde ise bağımsız örneklem t–testi kullanıldı. Her iki grupta da maksillada anterior rotasyonla birlikte ileri hareket gözlendi. Bu hareket İA grubunda 4,35 mm, YM grubunda ise 1,6 mm olarak ölçüldü. İA grubunda mandibulanın sagittal yöndeki hareketinde ve vertikal değerlerinde bir değişim gözlenmezken bu ölçümler YM grubunda mandibulada posterior rotasyon ve vertikal değerlerde artış şeklinde oldu. YM grubunda ise diğer konvansiyonel yüz maskesi tedavilerinde olduğu gibi alt kesicilerde retrüzyon üst kesicilerde protrüzyon gözlenirken, İA grubunda üst kesicilerde retrüzyon, alt kesicilerde protrüzyon bulundu. Çalışmamızda İA grubunda konvansiyonel yüz maskesinin istenmeyen etkilerinin azaldığı gözlenmiştir. Maksiller retrognatiye sahip iskeletsel Sınıf III anomalilerin tedavisinde sıkça kullanılan ağız dışı aygıtlara alternatif olarak; iskeletsel ankraj yöntemleri ile de başarılı etkiler elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective clinical study is to evaluate the effects of intermaxillary Class III elastics applied from the hybrid hyrax expander on the upper jaw, to mentoplate inserted in symphysis area in patients with skeletal Class III malocclusion in comparison with the effects of conventional face mask treatment. Forty patients in prepubertal or pubertal growth-development period, with skeletal Class III anomaly were divided into two groups of 20 individuals. In the first group (SA) intermaxillary elastics with 500 gr of force were applied from hybrid hyrax expander on the upper jaw to mentoplate on the lower jaw. In the second group (FM), 400-450 gr force was applied from the face mask to the bonded expansion appliance. The duration of treatment was 8.63 ± 3.98 months in the SA group and 7.41 ± 2.71 months in the FM group. Before and after treatment, lateral and posteroanterior cephalometric radiographs and plaster models were obtained from the individuals in both groups. To evaluate the cephalometric measurements, dependent sample t-test was used for intra-group changes and independent sample t-test was used for inter-group changes. Forward movement of maxilla was observed with maxillary anterior rotation in both groups. This movement was measured as 4.35 mm in the SA group and 1.6 mm in the FM group. In the SA group, there was no change in the sagittal and vertical movements of the mandible, but mandibular posterior rotation and increase in vertical values were seen in the FM group. In the FM group, protrusion of the upper incisors and retrusion of the lower incisors were seen as in the conventional facemask treatments. In SA group protrusion of the lower incisors and retrusion of the upper incisors were found. In our study, it was observed that the undesirable effects of conventional facemask treatment decreased in SA group. As an alternative to extra-oral devices commonly used in the treatment of skeletal Class III anomalies with maxillary retrognathia, successful effects can also be obtained with skeletal anchoring methods.