Maksiller yetmezlikle karakterize sınıf III vakalarda iskeletsel ankrajlı avpa ile maksiller protraksiyon uygulamasının dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin incelenmesi
Evalution of the dentofacial effects of maxillary protraction with skelatally anchored avpa in class III subjects
- Tez No: 399123
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Akkaya vertikal protraksiyon apareyi (AVPA), konvansiyonel protraksiyon apareylerinin istenmeyen yan etkilerini elimine etmek için geliştirilen ortopedik bir aygıttır. Bu apareyin kullanımı ile iskeletsel açık kapanış ve sınıf III maloklüzyona sahip vakaların tedasinde başarılı iskeletsel ve dental sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu prospektif klinik çalışmanın amacı; iskeletsel ankrajla birlikte kullanılan AVPA'nın dentofasiyal etkilerini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda prepubertal ve pubertal büyüme atılım dönemlerinde olan 34 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Uygulama grubunda yer alan normal ya da yüksek açılı iskeletsel sınıf III maloklüzyona sahip 17 bireye (12 kız, 5 erkek) (ortalama kronolojik yaş 10,28 yıl) iskeletsel ankrajla AVPA uygulanmıştır. Uygulamanın sonuçları tedavi edilmemiş normal ya da yüksek açılı iskeletsel sınıf III maloklüzyona sahip 17 bireyle (11 kız, 6 erkek) (ortalama kronolojik yaş 9,41 yıl) karşılaştırılmıştır. İskeletsel ankraj amacıyla bu çalışmanın araştırıcıları tarfından tasarlanan mini plaklar tecrübeli bir cerrah tarafından anterior nasal spinanın sağına ve soluna yerleştirilmiştir. Her iki gruptan uygulama/gözlem başı ve sonunda elde edilen radyografiler üzerinde çizim ve ölçümler yapılmış çakıştırmalar da T-W yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel olarak 'Student's paired sample t-testi', 'Wilcoxon testi',' Student's independent sample t-testi' ve 'Mann-Whitney U testi' ile analiz edilmiştir. Bu tedavi protokolünün sonucunda maksilla 3,3 mm ileri doğru büyüme gösterirken hafif anterior rotasyon meydana gelmiştir. Gonial açı ve mandibular düzlem açısı, istatistiksel olarak anlamlı miktarda azalmıştır. Maksiller keser dişlerin protrüzyonu, maksiller molar dişlerin mezializasyonu ve ekstrüzyonu elimine edilmiştir. Alt keser dişlerde retrüzyon meydana gelmiştir. Maksillomandibular ilişki ve yumuşak doku profili önemli derecede iyileşmiştir. İskeletsel ankrajlı AVPA uygulaması ile konvansiyonel protraksiyon tedavilerinin iskeletsel ve dental yan etkileri önemli ölçüde elimine edilirken, aynı zamanda vertikal kontrol sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Akkaya Vertical Protraction Appliance (AVPA) is an orthopedic device which has been developed for preventing undesired side effects of conventional protraction appliances. In skeletal open-bite and Class III treatment, successful dentoalveolar and skeletal results can be obtained simultaneously by the aid of this appliance. The aim of this prospective clinical study was to evaluate the dentofacial effects of AVPA with skeletal anchorage devices. Thirty-four subjects who were in the prepubertal or pubertal growth period were included in the study. In group 1 (n=17) AVPA was applied for maxillary protraction therapy to optimum or high angle Class III cases (5 male, 12 female) (mean age 10,28 years) with the use of skeletal anchorage devices. This group was compared with an untreated optimum or high angle Class III cases (6 male, 11 female) (mean age 9,41 years) as control group (n = 17). Special mini plates which has been designed by the investigators of this study were placed to the left and right sides of anterior nasal spine by an experienced surgeon. Lateral cephalometric radiographs were obtained at the beginning and end of treatment/observation periods in all groups and analysed. Superimpositions were carried out according to T-W method. Measurements were evaluated statistically via 'Student's paired sample t-test', 'Wilcoxon test', 'Student's independent sample t-test' and 'Mann-Whitney U test'. As a result of this treatment protocol the maxilla moved mean 3,3 mm forward and showed slight anterior rotation. Gonial angle and mandibular plane angles decreased significantly. Protrusion of maxillary incisors and mesialization and extrusion of maxillary molars were eliminated. For the lower incisors, retrusion was recorded. Maxillomandibular relationships and the soft tissue profile were improved remarkably. With the implementation of skeletally anchored AVPA, vertical control was successfully achieved while preventing considerable skeletal and dental side effects of the conventional protraction treatment.