MEFV geninin farklı ekzonlarında homozigot veya heterozigot mutasyon tespit edilen ailevi akdeniz ateşi hastalarında soluable urokinase-type plasminogen activator receptor (SuPAR) ve serum amiloid-A düzeylerinin diagnostik ve prognostik değerinin saptanması
Determination of diagnostic and prognostic value of soluble urokinase TYPE plasminogen activator receptor (SuPAR) and serum amiloid-A levels in familial mediterranean fever patients who have homozygous or heterozygous mutations in different exons of the mefv gene
- Tez No: 484615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİHA AKSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA); ateş ve enfeksiyöz olmayan, nötrofil ağırlıklı inflamasyon ataklarıyla karakterize olan ve ilerleyen dönemlerde amiloidoz oluşumuna neden olabilen bir hastalıktır. Çözünür ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörü (SuPAR), inflamasyon ve immün aktivasyonun bir biyolojik belirteci olarak tanımlanmıştır. Supar konsantrasyonlarının artışı, çeşitli hasta popülasyonlarında hastalık şiddeti ve mortalite ile ilişkilendirilmiştir. Birçok romatolojik hastalıkta SuPAR seviyeleri araştırılmış olsa da literatürler incelendiğinde, ülkemizde sıkça görülen AAA hastalığında SuPAR düzeyleriyle ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmadı. Çalışmamızla literatüre bu alanda katkı sağlanması, MEFV geninin farklı ekzonlarında homozigot veya heterozigot mutasyon tespit edilen Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında SuPAR ve diğer inflamatuar belirteçlerin (Eritrosit Sedimentasyon Hızı, C-Reaktif Peptit, Serum amiloid A) tanıyı, aktiviteyi ve prognozu tahmin etmedeki değerinin araştırılması planlanmıştır. Bu çalışma İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 22.12.2016-22.06.2017 tarihleri arasında 18 yaş ve üzerindeki 53 AAA hastası ve 27 sağlıklı gönüllü ile yapılmıştır. AAA hasta grubuna MEFV geninde heterozigot veya homozigot mutasyonu olan, AAA nedeni ile romatoloji polikliniğinde takipli 18-65 yaş aralığında hastalar dahil edildi. Plazma örneklerinden Supar molekülü Enzim linked immün assay (ELİSA) yöntemi ile çalışıldı. Serum örneklerinde SAA düzeyleri, nefelometrik yöntemle; CRP düzeyleri, türbidimetrik/immünotürbidimetrik yöntemle ölçülmüştür. Ayrıca serum örneklerinde kan üre azotu (BUN), kreatinin, Aspartat Transaminaz (AST), Alanin Transaminaz (ALT) düzeyleri spektrofotometrik yöntemle otomatik analizörde, Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESH), Westergren metodu ile ölçüldü. Hastalarda SuPAR değerleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı ancak anlamlı değildi (p=0.178). SAA, CRP, ESH düzeyleri hastalarda sağlıklılara göre anlamlı olarak yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF); non-infectious fever, which is characterized by predominantly neutrophil inflammation attacks and can cause the formation of amyloidosis in the forthcoming days. Soluble urokinase plasminogen activator receptor (SuPAR) has been identified as a biological marker of inflammation and immunological activation. The increase of SuPAR concentrations was associated with disease severity and mortality in various patient populations. Although the levels of SuPAR have been investigated in many rheumatological diseases, no studies on SuPAR levels have been found in the FMF disease which is common in our country. It is planned to investigate SuPAR's and other inflammatory markers' [Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR), C-reactive peptide (CRP), Serum Amiloid A (SAA)] predictive value of diagnosis, activity, and prognosis in FMF patients who have homozygous or heterozygous mutations in different exons of the MEFV genome. This study was carried out in İzmir Katip Çelebi University Ataturk Training and Research Hospital in between 22.12.2016-22.06.2017 with 53 FMF patients and 18 healthy volunteers aged 18 years and over. The patients with heterozygous or homozygous mutations in the MEFV gene, in the 18-65 age range which is follow-up in rheumatology polyclinics were included to the FMF patient group. SuPAR molecule from plasma samples was measured by enzyme linked immunoassay (ELISA) method. SAA levels in serum samples were measured by nephelometric method, CRP levels were measured by turbidimetric / immunoturbidimetric method. In addition, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, Aspartate Transaminase (AST) and Alanine Transaminase (ALT) levels in serum samples were measured by automated spectrophotometric method, ESR was measured by Westergren method. SuPAR levels of patients were higher than control group, but this was not significant (p = 0.178). SAA, CRP, ESR levels were significantly higher in FMF patients than healthy subjects (p 0.05).