Acil ve elektif şartlarda opere edilen kolorektal kanserli hastaların klinikopatolojik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of clinicopathologic features of patients with colorectal cancer after emergency and elective surgery
- Tez No: 484616
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA PEŞKERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kolorektal kanserde onkolojik prensiplerin önemi, son yıllarda özellikle vurgulanmaktadır. Bunu sağlama konusunda acil operasyon koşullarının niteliği ve acil opere olan hastaların elektif opere olan hastalara göre evre, mortalite ve morbidite oranları hakkında çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada kolorektal kanser tanılı hastaların acil ve elektif opere olma koşullarına göre klinikopatolojik özelliklerinin araştırılması ve karşılaştırılması amaçlandı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde, Ocak 2011-Mart 2017 tarihleri arasında kolorektal rezeksiyon yapılmış ve patolojik inceleme sonucunda kolon/rektum adenokarsinomu tanısı almış 564 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Acil olarak opere edilen grupta 104 (%18.4) ve elektif opere edilen grupta 460 (%81.6) hasta mevcuttu. Hastaların %61.2'si erkek, %38.8'i kadın ve ortalama yaşı 64.27 idi. Beş yüz altmış dört hastanın %19.7'sinde tümör rektum yerleşimli, %80.3'ünde ise kolon yerleşimli idi. Hastaların genelinde %23.2 oranıyla low anterior rezeksiyon en sık yapılan işlem olarak saptanmıştır. Acil vakalarda ise %27.9 oranıyla en sık uygulanan prosedür anterior rezeksiyondu. Tüm olguların %25.2'si laparoskopik olarak tamamlandı. Acil vakaların sadece üçü laparoskopik yapılabilirken, elektif vakalarda laparoskopik işlem oranı %30.2 idi. Ameliyat koşulu bazında, ameliyat türlerine göre diseke edilen ortalama lenf nodu sayıları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Yeterli lenf nodu diseksiyonunda etkisi olabilecek yaş, cinsiyet, tümör yerleşimi, uygulanan ameliyat türü ve hastalığın evresi gibi faktörler incelendiğinde, yalnızca transvers kolon tümörlerinde acil ve elektif vakalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The importance of oncologic principles in colorectal cancer has been particularly emphasized in recent years. There are several studies on the quality of the conditions of emergency surgery and comparison of stage, mortality and morbidity rates between patient who underwent emergency and elective surgery. In this study, it was aimed to investigate and compare the clinicopathologic characteristics of patients with colorectal cancer according to their surgical conditions whether urgent or elective. Medical records of 564 patients, who underwent colorectal resection between January 2011 and March 2017 in Izmir Katip Celebi University Ataturk Training and Research Hospital and diagnosed with colon/rectum adenocarcinoma after pathological examination, were investigated retrospectively.There were 104 (18.4%) patients in the group that underwent emergency surgery and 460 (81.6%) patients in the group that underwent elective surgery. 61.2% of the patients were male, 38.8% were female and the mean age was 64.27. The patients who have rectum tumor were 19.7% of all cases and the tumor was located in other colonic segments in the rest 80.3%. Low anterior resection was determined as the most frequent procedure with the percentage of 23.2%. Anterior resection was the most frequent operation with the percentage of 27.9% in emergency surgery group. In 25.2% of the all cases were completed laparoscopically. While only three of the emergency cases were performed laparoscopically, percentage of laparoscopic resection in elective cases was 30.2%. There was no significant difference between the average lymph node count according to type of the operation, on the basis of surgical condition (p>0.05). When factors like age, gender, tumor location, type of the operation and stage of cancer that have effects on adequate lymph node dissection, were analyzed; the only statistically meaningful difference was found between emergency and elective cases of the transverse colon tumors (p0.05).