Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından tesis ve politikaların belirlenmesinde Niğde ili uygulaması
- Tez No: 48463
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET: Niğde ili halkının, sportif eğilim ve beklentilerini belirlemek amacı ile 398, kişiye anket uygulanmıştır. Bu ankei. rast gele örneklem yöntemiyle seçilen ki şilerle gerçekleştirilmiştir. ' Çalışmada elde edilen anket verileri, aritmetik ortalama, yüzdelik oranlar ve khi kare yöntemleriyle test edildi, testler sonunda ortaya çıkan sonuçlara göre, araştırma grubuna alınanların, spora ilgi düzeyleri, hangi spor branşla rında ilginin yoğunlaştığı, spor tesislerinin yeterliliği ve bunun gibi eğilim ve beklentiler saptanmaya çalışıldı. Cinsiyetlerine göre spora ilgi diurumlarmı in celediğimizde erkeklerin %91.7'si spora ilgi duyarken, kadınların %79.4'ü spo ra ilgi duymaktadır. 9-23 yaş gruburjda olanların, diğer yaş grubun da olanla ra göre spora ilgi daha yüksek görülmüştür, eğitim seviyesi arttıkça spora da ilgi artmaktadır. Öğrencilerin spora ilgisinin daha yüksek olduğu, ev hanımla rının spora ilgisinin daha az olduğu saptanmıştır. Düşük gelir grubunda olan ların spora ilgisi de düşük oranda çıkmaktadır. Deneklerin spor yapmama ne denlerini araştırdığımızda zamanlarının kısıtlı olmasını belirtmektedirler. De neklerin büyük bir bölümü tesislerin yetersizliğinden yakınmaktadırlar, Bu çalışmada sonuç olarak bölge halkının sportif eğilim ve beklentileri doğrultusunda, Niğde'de yapılacak olan, spor yatırımlarının hangi kıriterlere göre gerçekleştirilmesi gerektiğine ilişkin önerilenlere yer verilmiştir. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY: This study was carried out in Niğde in order to find out the interests and expectations of people about sports. The study has been comleted by applying questionnaine to 398 people selected in rondom sampling The data abtained from questipnairres in this study was tesdet by mat- hemmatical paint avarege, percentage and chi- sguare Analysis it is aimed to determine the mends, he expectations, the kinds of the sports mostly interes ted, level of the general interests in sports of the people joined to the question naine ; and beside the sufficiency of sports facilities depending on the results of the tests cited above. j i in the study when we table in |:o account the sexes of the people we saw that the 91.7 percentage of men and 79.4 percentage of women were highly in terested in sports. It is determined that the interest of people between the ages of 9-23 is higher than He people of other ages. The more the educationel level of people increases the more the interest of the people in sports increases. Be side the interest of sports was found high in students whereas it was found to be low in housewives. The interest was low in people whose in come was low. People stated that the main reasson not to do sports was to have limited tame. The most of the subjects claimed that to sports facilities were not eno ugh in their area. As a result of this study the criteria of sports inwestments was sugges ted for Niğde under the enlightenment of the date about the interest and ex pectations of people in sports. 72