Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından tesis politikalarının belirlenmesinde Kahramanmaraş ili örneği
The example of Kahramanmaraş province in determining facility policies in terms of dissemination of sports to masses
- Tez No: 811136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kahramanmaraş ili halkımın, sportif eğilim ve beklentilerinin belirlenmesi amacı ile 380 kişiye anket uygulanmıştır. Bu anket rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen kişilerle yapılmıştır. Çalışmada elde edilen anket verileri, aritmetik ortalama, yüzdelik oranlar ve khi kare yöntemleriyle test edildi. Testler sonunda ortaya çıkan sonuçlara göre, araştırma grubuna alınanların, spora ilgi düzeyleri, hangi spor branşlarında ilginin yoğunlaştığı, spor tesislerinin yeterliliği ve bunun gibi eğilim ve beklentiler saptanmaya çalışıldı. Cinsiyetlerine göre spora ilgi durumlarımı incelediğimizde erkeklerin %75,3 ü spora ilgi duyarken, kadınların %94 ü spora ilgi duymaktadır. 9- 23 yaş grubunda olanların, diğer yaş grubun da olanlara göre spora ilgisi daha yüksek görülmüştür. Eğitim seviyesi arttıkça spora da ilgi artmaktadır. Öğrencilerin spora ilgisinin daha yüksek olduğu, ev hanımlarının spora ilgisinin daha az olduğu saptanmıştır. Düşük gelir grubunda olanların spora ilgisi de düşük oranda çıkmaktadır Deneklerin spor yapmama nedenlerini araştırdığımızda zamanlarının kısıtlı olmasını belirtmişlerdir. Deneklerin büyük bir bölümü tesislerin yetersizliğinden yakınmaktadırlar. Bu çalışma sonuç olarak bölge halkının sportif eğilim ve beklentileri doğrultusunda, Kahramanmaraş'ta yapılacak olan, spor yatırımlarının hangi kriterlere göre gerçekleştirilmesi gerektiğine ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kahramanmaraş in order to find out the interests and expectations of people about sports. The study has been completed by applying a questionnaire to 380 people selected in random sampling. The data obtained from questionnaires in this study was tested by mathemmatical point avarege and chi-square. Analysis it is aimed to determinemends he expectations the kinds of the sports mostly interested, level of the general interest in sports of the people joined to the people questionnaire; and beside the sufficiency of sports facilities depending on the results of the tests cited above. In the study when we take in to account the sexes of the people we saw that the 75.3 percentage of men and 94 percentage of women were highly interested in sports. It is determined that the interest of people between the ages of 9-23 is higher than the people of other ages. The more the educational level of people increases the more the interest of people in sports increases. Beside the interest of sports were found high in students whereas it was found to be low in housewives. The interest was low in people whose income was low. People stated that the main reason not to do sports was to have limited tame. The most of the subjects claimed that to sports facilities were not enough in their area. As a result of this study, the criteria of sports investments was suggested for Kahramanmaraş under the enlightenment of the data about the interest and expectations of people in sports.