10-13 yaş grubu bayan yüzücülerde menarche-vücut yağı ilişkisi
  1. Tez No: 48464
  2. Yazar: CELALETTİN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
45 - ÖZET Araştırmamızda Menarş'a ulaşmış 10-13 yaşlarındaki genç kızlardan 2 grup oluşturulmuştur. 1. grup spor yapmayanlardan, 2. grup ise yüzme sporu yapan genç kızlardan oluşturulmuştur. Bu gruplarda yaş-boy-kilo-vücut % yağ incelenmiş ve spor yapanlarla, yapmayanların vücut % yağ oranları karşılaştırmıştır. Elde edilen ölçüm bulguları istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve karşı laştı rılmıştır. Gruplar arasında istatistiksel açıdan vücut % yağ oranları arasında an lamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
46 - SUMMARY In our research, we investigate two groups of girls between the ages of 1 0 and 1 3 and who reached menarche. The first group is consisted of the girls who have no relationship with the sport. The second group is consisted of the girls who are swimmers. We investigate the height, weight, age and body fat and we compared the body fat ratio of the girls thoic who are dealing with sport and thoic who are not. We found no significant differences concerning body fat ratio between the groups statistically.