Akut renal kolik tedavisinde intravenöz morfin ve parasetamol kombinasyonunun intravenöz morfin ve deksketoprofen kombinasyonuna üstünlüğü: Acil servis'te optimum tedavi yaklaşımı
Combination of intravenous morphine and paracetamol or intravenous morphine and dexketoprofen in treatment of acute renal colic: An optimum treatment approach in the emergency department
  1. Tez No: 484675
  2. Yazar: VOLGA BAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FIRAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Akut Renal Kolik Tedavisinde İntravenöz Morfin ve Parasetamol Kombinasyonunun İntravenöz Morfin ve Deksketoprofen Kombinasyonuna Üstünlüğü: Acil Servis'te Optimum Tedavi Yaklaşımı Renal kolik, sıklıkla böbrek taş hastalığına bağlı olarak gelişen, acil servislerde tanı ve tedavisi yapılan, orta ve/veya şiddetli ağrı ile kendini gösteren ve acil serviste sık karşılaşılan bir ürolojik acil durumdur. Hızlı ve etkili bir analjezik tedavi bu hastaların acil servis başvurularındaki en önemli noktayı oluşturmaktadır. Bu randomize, çift kör çalışmanın amacı acil servise yan ağrısı ile başvuran ve renal kolik düşünülen hastalarda optimum analjezik tedavi sağlamak için yapılan damar içi morfin-parasetamol kombinasyonunun, damar içi morfindeksketoprofen kombinasyonuna etkinliğini ve güvenilirliğini karşılaştırmaktır. Bu randomize, çift kör çalışmada damar içi morfin (1 mg/kg)- deksketoprofen (75 mg), morfin (1 mg/kg)-parasetamol (1 g), morfin karşılaştırılmıştır. 30. dakikada ek analjezik ihtiyacı olan hastalara kurtarıcı ilaç olarak damar içi fentanil (0.75 μg/kg) uygulanmıştır. Biz bu çalışmada her 3 ilaç grubunda da 60. ve 90. dakikalardaki ağrı yanıtını ve yan etkileri karşılaştırdık. Çalışma için toplam 176 uygun hasta saptandı. Bu hastalardan 26‟sı çalışmadan dışlandı. Çalışmaya dahil olan hastalardan 14 tanesi analize dahil edilmedi. Bunlardan 9 tanesi saptanan bir taş olmadığı için, 3 tanesi önceden belirlenen yaş sınırında olmadığı için, 1 tanesi apandisit çıktığı için, 1 tanesi varikosel çıktığı için analize dahil edilmedi. Sonuç olarak deksketoprofen-morfin grubunda 44, parasetamol-morfin grubunda 46 ve morfin grubunda 46 hasta analize dahil edildi. Çalışmamızın birincil sonucu olan 60. ve 90. dakikalardaki GAS skorlarındaki azalma sırasıyla morfin-parasetamol grubunda ortalama 71,8 (64,8-78,8) ve 72,2 (63,4-81,0); morfin-deksketoprofen grubunda ortalama 60,2 (53,5-66,8) ve 64,0 (56,8-71,3); morfin grubunda ortalama 63,2 (53,9-72,5) ve 68,0 (58,6-77,4) saptandı. İstatistiksel olarak gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Toplamda 52 (%38,2) hastanın 30. dakikada kurtarıcı ilaç 29 ihtiyacı oldu. Bunlardan 11‟i deksketoprofen-morfin grubunda, 20‟si parasetamolmorfin grubunda ve 21‟i morfin grubunda saptandı (p=0,0876). Yan etkiler deksketoprofen-morfin grubunda 5 (%14,7) hastada, parasetamol-morfin grubunda 10 (%29,4) hastada, morfin grubunda 19 (%55,9) hastada gözlendi ve bunların hiçbirinde ciddi yan etki gözlenmedi. Sonuç olarak, yaptığımız bu randomize, çift kör çalışmada damar içi morfinparasetamol kombinasyonunun, damar içi morfin-deksketoprofen kombinasyonu kadar etkili ve güvenli bir kombinasyon tedavisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Combination of Intravenous Morphine and Paracetamol or Intravenous Morphine and Dexketoprofen in Treatment of Acute Renal Colic: An Optimum Treatment Approach in The Emergency Department Objective This randomized trial evaluated the analgesic efficacy and safety of intravenous morphine-paracetamol combination and morphine-dexketoprofen combination for the optimum treatment of renal colic. Methods We conducted a randomized, double-blind clinical trial comparing of intravenous morphine-paracetamol combination and morphine-dexketoprofen combination for patients presented to the emergency department with suspected renal colic. Subjects with inadequate pain relief at 30 minutes received rescue fentanyl (0.75 μg/kg). We compared changes in pain intensity 30 minutes after treatment among the three arms, as well as the need for rescue medication and the presence of adverse effects. Results 176 eligible patients were included in the study. 26 of the patients were excluded from the study. 14 of the patients who were included were not analyzed. The reasons for the patients not being included in the analysis were: 9 patients did not have nephrolithiasis, 3 patients were not within the age range, 1 patient had appendicitis, 1 patient had varicocele. In the end, 44 patients were included in dexketoprofen-morphine group, 46 patients were included in paracetamol-morphine group and 46 patients in morphine group. The decrease in GAS scores at the 60 minutes and 90 minutes were the primary endpoint of our study and were from 71,8 (64,8-78,8) to 72,2 (63,4-81,0), from 60,2 (53,5-66,8) to 64,0 (56,8-71,3), from 63,2 (53,9-72,5) to 68,0 (58,6-77,4) in morphineparacetamol group, morphine-dexketoprofen group, morphine group respectively. 31 The results were not statistically significant (p>0,05). 52 patients of total (% 38,2) needed rescue drug at 30 minutes. Of these patients 11 were in dexketoprofenmorphine group, 20 were in acetaminophen-morphine group and 21 were in morphine group (p=0,0876). There were no serious adverse events. Conclusion Combination of intravenous paracetamol and morphine is an efficacious and safe optimum treatment for emergency department patients with renal colic.