Renal kolik hastalarında intradermal steril su enjeksiyonu ile ağrı yönetimi: Etkinlik, süre ve hasta sonuçları
Pain relief with intradermal sterile water injection in patients with renal colic: Effectiveness, duration, and patient outcomes
- Tez No: 992070
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT, DR. ADEM AZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Renal kolik, acil servis pratiğinde sık karşılaşılan ve hızlı analjezi gerektiren şiddetli bir ağrı tablosudur. Standart tedavide kullanılan nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve opioidlerin sistemik yan etkileri ve kontrendikasyonları, klinisyenleri alternatif arayışlara itmektedir. İntradermal steril su enjeksiyonu (İSSE) nonfarmakolojik, uygulanması kolay ve güvenilir bir alternatif olarak öne çıksa da, analjezik etkinin başlangıç zamanı, etki süresi, ağrı nüksünün zamanlaması ve yanıtı belirleyen klinik/taş özelliklerine ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı; akut renal kolik'in medikal tedavisinde İSSE'nin etkinliğini, güvenilirliğini, analjezik etkinlik süresini ve tedavi başarısını etkileyen klinik faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, 01 Ocak 2024–31 Aralık 2024 tarihleri arasında Acil Tıp Kliniğine renal kolik ile başvuran hastalar üzerinde yürütülen tek merkezli, retrospektif bir araştırmadır. Görüntüleme yöntemleri ile renal kolik tanısı doğrulanan ve birinci basamak tedavi olarak İSSE uygulanan 18 yaş ve üzeri toplam 156 hasta çalışmaya dahil edildi. İSSE, 25 G insülin enjektörü kullanılarak, hastanın en yoğun ağrı tariflediği flank bölgesini çevreleyen dört noktaya intradermal yolla ve her bir noktaya 0,1–0,2 mL olacak şekilde uygulandı. Hastalara ait demografik veriler ile taşın lokalizasyonu ve boyutu gibi klinik özellikler kaydedildi. Çalışmanın birincil sonlanım noktası, işlem öncesi ve işlem sonrası 15., 30. ve 60. dakikalarda ölçülen Vizüel Analog Skala (VAS) skorları üzerinden analjezik etkinlik olarak belirlendi. İkincil sonlanım noktaları ise etki başlama süresi, kurtarıcı analjezik gereksinimi ve tedavi başarısı ile ilişkili klinik değişkenlerdi. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 156 hastanın yaş medyanı 40,0 (çeyrekler arası aralık [IQR]: 30,3 – 45,8) yıl olup, %74,4'ü (n=116) erkek cinsiyet idi. Hastalarda başvuru sırasında ölçülen VAS medyan değeri 9,0 cm idi. İSSE uygulaması, hastaların %77,6'sında (n=121) ek bir analjeziğe ihtiyaç duyulmaksızın ağrı kontrolü sağladı. Tedaviye yanıt veren hastalarda analjezik etki başlangıç süresi medyan 2,0 dakika (IQR: 1,0 – 4,0) olarak tespit edildi. Hastalarda tedavi sonrası 15., 30. ve 60. dakikalarda ölçülen VAS skorları medyan değerleri sırasıyla 2,0- 2,0 ve -1,0 dakika idi. Takip süresinde VAS skorlarında istatistiksel olarak anlamlı ve süreklilik gösteren bir düşüş izlendi (p <0,001). Etkin ağrı kontrolü sağlanan hastaların %47,9'unda 24 saat boyunca ağrı tekrarı gözlenmezken; ağrı kontrolü sağlanmasına rağmen takiplerinde nüks gelişen hastalarda ağrının yeniden başlama süresi medyan 180 dakika olarak bulundu. Taşların %80,8'inin (n=126) üreter, %16,7'sinin (n=26) renal pelvis lokalizasyonlu olduğu saptandı. Kurtarma analjezisi gereksinimi ile yaş, cinsiyet ve taş boyutu arasında anlamlı ilişki saptanmazken; üreter taşı varlığının tedavi başarısızlığı riskini 3,06 kat artırdığı belirlendi (olasılık oranı [OR] = 3,06; p = 0,069). İSSE uygulaması sonrası hastaların sadece %1,3'ünde hafif bulantı görülmüş olup ciddi bir yan etkiye rastlanmadı. Sonuç İSSE; medyan 2 dakika gibi çok hızlı etki başlangıcı, yüksek başarı oranı ve ihmal edilebilir yan etki profili ile renal kolik yönetiminde etkin ve güvenli bir tedavi deneyimi sağlamaktadır. Tedaviye yanıt veren hastalarda sağladığı yaklaşık 3 saatlik“ağrısız pencere”, acil servis yönetiminde tanısal işlemler ve etkin bir tedavi planlaması için güvenli bir süre kazandırmaktadır. Özellikle NSAİİ ve opioid kullanımının kısıtlı olduğu hastalarda, İSSE güvenilir bir alternatif veya birinci basamak tedavi modalitesi olarak değerlendirilebilir. Anahtar Kelimeler Renal kolik, İntradermal steril su enjeksiyonu, Vizüel Analog Skala
Özet (Çeviri)
Renal colic is a severe pain condition frequently encountered in emergency department practice that requires rapid analgesia. Systemic side effects and contraindications of NSAIDs and opioids used in standard treatment drive clinicians to seek alternatives. Although Intradermal Sterile Water Injection (ISWI) stands out as a non-pharmacological, easy-to-apply, and reliable alternative, data regarding the onset time of the analgesic effect, duration of action, timing of pain recurrence, and clinical/stone characteristics determining the response are limited. The aim of this study is to investigate the efficacy, safety, duration of analgesic activity, and clinical factors affecting treatment success of ISWI in the treatment of acute renal colic. Materials and Methods This single-center, retrospective study was conducted on patients presenting to the Emergency Medicine Clinic with renal colic between January 01, 2024, and December 31, 2024. A total of 156 patients aged 18 years and older, whose renal colic diagnosis was confirmed by imaging methods and who received ISWI as first-line treatment, were included in the study. ISWI was administered intradermally using a 25 G insulin syringe at four points surrounding the flank region where the patient described the most intense pain, with 0.1–0.2 mL injected at each point. Demographic data of the patients and clinical characteristics such as stone location and size were recorded. The primary endpoint of the study was determined as analgesic efficacy based on Visual Analog Scale (VAS) scores measured pre-procedure and at the 15th, 30th, and 60th minutes post-procedure. Secondary endpoints were the time to onset of effect, requirement for rescue analgesia, and clinical variables associated with treatment success. Statistical significance was accepted as p<0.05. Results The median age of the 156 patients included in the study was 40.0 years (IQR: 30.3 – 45.8), and 74.4% (n=116) were male. The median VAS value at presentation was 9.0 cm. ISWI application provided pain control in 77.6% (n=121) of the patients without the need for additional analgesics. In patients who responded to treatment, the median time to onset of analgesic effect was determined to be 2.0 minutes (IQR: 1.0 – 4.0). Post-treatment median VAS scores at the 15th, 30th, and 60th minutes were 2.0, 2.0, and 1.0, respectively. A statistically significant and sustained decrease in VAS scores was observed during the follow-up period (p <0.001). While 47.9% of the patients with effective pain control did not experience pain recurrence for 24 hours, the median time to recurrence in patients who developed recurrence was found to be 180 minutes. It was determined that 80.8% (n=126) of the stones were located in the ureter and 16.7% (n=26) in the renal pelvis. While no significant relationship was found between rescue analgesia requirement and age, gender, or stone size; the presence of ureteral stones was determined to increase the risk of treatment failure by 3.06 times (OR = 3.06; p = 0.069). Minor nausea was observed in only 1.3% of the patients post-procedure, and no serious adverse events were encountered. Conclusion ISWI has been proven to be an effective and safe treatment for renal colic, with a very rapid onset of action (median 2 minutes), a high success rate and negligible side effects. The approximately 3-hour 'pain-free window' it provides for responsive patients allows for safe diagnostic procedures and effective treatment planning in the emergency department. ISSE can be regarded as a reliable first-line treatment option, particularly for patients with limited NSAID and opioid use. Keywords Renal colic, Intradermal sterile water injection, Visual analog scale.