Malign melanom hastalarında immünohistokimyasal olarak CD80, CD86 ve PDl1 ekspresyonlarının klinikopatolojik değerlendirilmesi
Clinicopathologic evaluation of CD80, CD86 and PDL-1 expressions with immunohistochemical methods in malignant melanoma patients
- Tez No: 484692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR İBRAHİM BAŞSORGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Malign melanom melanositlerden gelişen ve yüksek immünojenite gösteren malign bir tümördür. Rezeke edilen melanom örneklerinde tümörü infiltre eden lenfositlerin varlığı ve spontan regresyon alanlarının gözlenmesi, melanomu immünoterapi için olası bir hedef haline getirmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada, 2005-2015 yılları arasında malign melanom ön tanısı ile biyopsi örneği alınan veya cerrahi rezeksiyon yapılan hastalardan alınan spesimenlerin immünohistokimyasal değerlendirmesi neticesinde CD80, CD86 ve PD-L1 ekspresyon oranlarını belirlemeyi ve bu belirteçlerin evre ve sağkalım gibi klinik özellikler ile korelasyon ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 2005-2015 yılları arasında malign melanom ön tanısı ile punch biyopsi, operasyonel biyopsi veya rezeksiyon yapılan 80 hastanın parafin blokları immünohistokimyasal olarak CD80, CD86 ve PDL-1 boyanmaları açısından değerlendirildi. CD80 pozitif olan hastalarda ve CD86 pozitif olan hastalarda 5 yıllık sağkalımın istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu izlendi. CD80 boyanma skoru yüksek olan hastalarda sağkalım anlamlı derecede daha yüksek görüldü. Ancak CD86 boyanma skoru ile sağkalım arasında anlamlı ilişki gözlenmedi. Tümörde PDL-1 boyanma skoru düşük olan hastalarda sağkalım anlamlı derecede daha yüksek olarak görülürken, lenfositlerdeki PDL-1 boyanma skoru ile sağkalım arasında ilişki gözlenmedi. Elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak, tümörde PDL-1 boyanma skoru, CD80 pozitifliği, CD86 pozitifliği, CD80 boyanma skoru ve CD86 boyanma skorlarının prognostik belirteç olarak kabul edilmesini ve hastaların klinik yönetimlerinde bu kriterlerin de dikkate alınmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Malignant melanoma is a highly immunogenic tumor that develops from melanocytes. The presence of tumor-infiltrating lymphocytes and the observation of spontaneously regressed areas in resected melanoma specimens have made melanoma a possible target for immunotherapy. We aimed to determine the expression ratios of CD80, CD86 and PD-L1 as a result of immunohistochemical evaluation of specimens collected by biopsy or surgical resection between 2005 and 2015 and to investigate the correlation between these markers and clinical features such as stage and survival. 5 years survival rates was significantly higher in CD80 positive patients and CD86 positive patients. In patients with higher CD80 staining score, survival was significantly higher. However, there were no relationship between CD86 staining scores and survival. In patients with low tumoral PDL-1 staining scores, survival was significantly higher, whereas no correlation was found between lymphocytic PDL-1 staining scores and survival. Based on our results, we suggest that tumoral PDL-1 staining scores, CD80 positivity, CD86 positivity, CD80 staining scores and CD86 staining scores in tumors should be considered as prognostic markers and that these criteria should be taken into consideration in the clinical management of patients.