Oral kavite skuamoz hücreli karsinom hastalarında PDL-1'in histopatolojik korelasyonu ve prognoza etkisi
Histopathological correlation of PDL-1 and its effect on prognosis in patients with oral cavity squamous cell carcinoma
- Tez No: 873076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KUŞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Oral kavite malign tümörleri yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip olup %90'ından fazlasını skuamoz hücreli karsinomlar (SCC) oluşturmaktadır. Tümör hücreleri, membranında bulunan PD-L1 proteini ile T lenfositlere bağlanarak onları inaktive etmektedir. Malign melanom, kolorektal karsinom ve akcğer kanserleri başta olmakla birçok malignitede PD-L1 ekspresyonunun sağkalımla ilişkisi gösterilmiştir. Bizim çalışmamızın amacı oral kavite SCC'lerinde PD-L1 ekspresyonunun hasta özellikleri ve sağkalım sonuçları ile ilişkisini değerlendirmektir. Bu amaçla, çalışmaya 2014 – 2022 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvuran oral kavite SCC tanılı yetişkin hastalar dahil edildi. Hastalara ait bazal demografik ve klinik veriler retrospektif olarak incelendi. Patoloji arşivinde yer alan primer tümör ve lenf nodu metastazlarını içeren parafin bloklar PD-L1 ekspresyonu açısından immunhistokimyasal yöntemle değerlendirilerek tümör proporsiyon skor (TPS) ve kombine pozitif skor (CPS) elde edildi. TPS ve CPS ile hasta özellikleri ve sağkalım sonuçları arasındaki olası ilişkiler istatistiksel yöntemlerle araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen toplam 96 hastanın (%61,5 erkek ve %38,5 kadın) yaş ortalaması 58,7±15,5 yıl idi. Alt dudak SCC tanılı hastalarda diğer lokalizasyonlara göre CPS ≥ %20 olma sıklığı anlamlı düzeyde yüksek bulundu (%85,7 vs. %60,3, p=0,015).
Özet (Çeviri)
Oral cavity malignancies are highly morbid and mortal, with more than 90% consisting of squamous cell carcinomas (SCC). PD-L1 protein, found on the membrane of tumor cells, binds to T lymphocytes and inactivates them. PD-L1 expression has been shown to be associated with survival in many malignancies, especially malignant melanoma, colorectal carcinoma and lung cancer. The aim of our study is to evaluate the relationship of PD-L1 expression with patient characteristics and survival outcomes in oral cavity SCCs. For this purpose, adult patients diagnosed with oral cavity SCC who applied to Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology between 2014 and 2022 were included in the study. Baseline demographic and clinical data of the patients were examined retrospectively. Paraffin blocks containing the primary tumor and lymph node metastases in the pathology archive were evaluated by immunohistochemistry for PD-L1 expression, and tumor proportion score (TPS) and combined positive score (CPS) were obtained. Possible relationships between TPS and CPS and patient characteristics and survival outcomes were investigated using statistical methods. The mean age of a total of 96 patients included in the study (61.5% male and 38.5% female) was 58.7±15.5 years. The frequency of CPS ≥ 20% in patients diagnosed with lower lip SCC was found to be significantly higher compared to other localizations (85.7% vs. 60.3%, p = 0.015).