Pemfigus dışı otoimmün büllü hastalıklarda immünofloresan mozaik tabanlı biyoçip yönteminin değeri
The value of immunofluorescence mosaic based biochip method in autoimmune bullous diseases out of pemphigus
  1. Tez No: 484696
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
OBH, epidermis veya dermoepidermal bileşkenin yapısal proteinlerine karşı otoantikor gelişimi ile karakterize nadir görülen bir hastalık grubudur. Tanı sıklıkla klinik, histolojik ve immünofloresan bulguların ve/veya ELİSA yöntemleriyle konur. Bu çalışmada bölgemizde klinik, histopatolojik ve immünfloresan ve/veya ELİSA yöntemleri ile pemfigus dışı otoimmün büllü hastalık tanısı konmuş hastalarda EUROIMMUN İİF mozaik tabanlı BİYOÇİP yöntemini kullanarak, yeni geliştirilmiş bu yöntemin bu hastalık grubunun tanısındaki değerini saptamak amaçlanmıştır. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran, aktif hastalığı olan 20 BP ve 5 EEB olmak üzere toplam 25 hasta, 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların hastalık şiddet skorları, immünofloresan bulguları, ELİSA (EUROIMMUN®, Lübek, Almanya) ile saptanan anti-tip VII kollajen, anti-BP180 otoantikor düzeyleri kaydedildi. Tüm hasta ve sağlıklı serumları BİYOÇİP yöntemi ile çalışıldı elde edilen sonuçlar altın standart kabul edilen tanı yöntemleri ile karşılaştırıldı, geçerlilik için sensitivite ve spesifisite değerleri hesaplandı. BP tanısı koymada BİYOÇİP yönteminin sensitivitesi ve spesifisitesi sırasıyla %90 ve %95 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Autoimmune bullous diseases are a group of diseases rarely seen, characterized by autoantibodies against structural proteins of the epidermis or the dermal-epidermal junction. The diagnosis is based on generally the combination of clinical features, histologic and immunofluorescence findings and/or ELISA test. In this study, we aimed to state the value of a new method in the diagnosis of non-pemphigus autoimmune bullous diseases, by using EUROIMMUN biochip mosaic-based indirect immunofluorescence technique. In this study 20 BP anda 5 EEB, in total 25 patients in active phase of the disease and 20 healthy controls who admitted to Dermatology and Venereology Outpatient Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine were included. The patients ABSIS scores, immunflourescence finding, Tip VII Collagen and antiBP180 autoantibody titers by ELİSA (EUROIMMUN®, Lubeck, Germany) test were recorded. All patients and controls sera were tested by EUROIMMUN biochip mosaic-based indirect immunofluorescence technique. Biochip technique compared with gold standart diagnostic tests, sensitivity and spesifisity were calculated for validity. The sensitivity and specificity of biochip technique in the diagnosis of BP was found %90 and %95.