Kendine zarar verme davranışı ve/veya intihar girişimi olan ergenlerde çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of childhood trauma and attechment styles in adolescent who have self harm behaviour and/or suicide attempts
  1. Tez No: 484697
  2. Yazar: GİZEM MÜJDECİOĞLU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada kendine zarar verme davranışı (KZVD) ve/veya intihar girişimi (İG) olan 14-18 yaş grubu ergenlerde psikopatolojiyi, çocukluk çağı travmalarını, bağlanma stillerini ve bunların birbiriyle olan ilişkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'nde 01.09.2015–31.08.2016 tarihleri arasında kendine yönelik zarar verici davranışları ve/veya özkıyım girişimi nedeniyle takipli olan, acil olarak başvurmuş veya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi tarafından konsülte edilmiş 14-18 yaş arasındaki 30 ergen hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya kız ve erkek ergenlerin alınması planlanmıştır. Ancak bu süreçte erkek ergenlerin çok az başvurmaları sebebiyle örneklem grubu sadece kız hastalardan oluşturulmuştur. İntihar ve/veya KZVD olan ve kontrol grubundaki ergenlere; sosyodemografik veri formu verilmiş, var olabilecek psikopatolojilerini saptamak amacıyla geliştirilmiş yarı yapılandırılmış bir tanı görüşmesi olan Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY/K-SADS-PL) uygulanmıştır. Fiziksel, duygusal ve cinsel istismara uğrama ve ihmal gibi travmatik yaşantıları değerlendirmek için ergenlere Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) verilmiş, daha sonra yarı yapılandırılmış bir görüşme olan Çocukluk Çağında Kötüye Kullanılma ve İhmal Soru Formu (ÇÇKKSL) uygulanmıştır. Ergenlerin bağlanma stillerini değerlendirmeye yönelik (güvenli, kayıtsız, saplantılı, korkulu) İlişki Ölçekleri Anketi, bağlanma puanlarının anne ve baba (güven, iletisim ve yabancılaşma alt boyutları) için ayrı ayrı hesaplanması amacıyla Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Ölçeği Kısa Formu (EABÖ) verilmiştir. Çalışma grubunda kontrol grubuna göre ruhsal hastalık tanısı alma oranı anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Ölçeği Kısa Formu (EABÖ) sonuçlarına göre kontrol grubunda, KZVD/İG grubuna göre anne babayla olan bağlanmanın daha güvenli olduğu saptanmıştır. Grupların İÖA-E'den aldıkları puan ortalamalarına bakıldığında tüm bağlanma stilleri bakımından çalışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki grupta da en yüksek ortalama kayıtsız bağlanma alt tipinde görülmüştür. KZVD/İG grubunda ÇÇT öyküsü oranı, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır. ÇÇKKSL'de ÇÇT tiplerinden duygusal istismar, fiziksel istismar, duygusal-fiziksel ihmal öyküsünün KZVD/İG grubunda anlamlı oranda yüksek olduğu görülmüş, cinsel istismar açısından ise fark saptanmamıştır. ÇÇTÖ'ye göre ise KZVD/İG olan ergenler sağlıklı kontrol grubundaki ergenler ile karşılaştırıldığında, cinsel istismar, duygusal ihmal ve duygusal istismar, fiziksel istismar puanlarının anlamlı oranda yüksek olduğu izlenmiş, fiziksel ihmal açısından herhangi bir fark saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the correlation between psychopathology, childhood trauma, attachment styles in adolescents between the age of 14-18 who has self harm behavior (SHB) and/or attempted suicide (AS). Our study was conducted in University of Akdeniz, Department of Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic. We included 30 adolescents between the age of 14-18 who had self harm behavior and/or attempted suicide and referred to the emergency room as well as follow-up patients. Initially the aim was to include male and female patients however fewer male patients referred to the emergency room therefore we only included female patients in our study. Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version, developed for detecting additional psychopatologies, was applied to both the patient and the control groups. Physical, emotional, sexual abuse and neglect was evaluated via Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) following semi-structured Childhood Abuse and Neglect Questionnaire (CANQ). To determine attachment styles of adolescents (secure, indifferent, obsessed, fearful) Relationship Scales Questionnaire (ARSQ), was applied also parents attachment (secure, communication and alienation sub-traits) was separately calculated via Inventory of Parent and Peer Attachment (IPPA). The rate of having a mental disorder diagnosis was significantly higher in the patient group compared to the control group. Inventory of Parent and Peer Attachment revealed that the attachment with their parents was more secure in healthy controls. According to the mean scores of Relationship Scales Questionnaire there were no significant statistical correlation in any of the attachment styles between two groups. In both groups indifferent attachment style had the highest mean score. Childhood trauma was significantly higher in SHB/SA group. Emotional and physical abuse and emotional-physical neglect was significantly higher in SHB/AS group providing there were no differences between the groups for sexual abuse. According to CTQ-28 adolescents with SHB/AS had significant higher scores on sexual, physical, emotional abuse and emotional neglect compared to healthy controls, there were no differences in physical neglect.