Türkiye serbest güreş şampiyonasına katılan güreşçilerin müsabaka sonrası ile maksimal yüklenme sonrası laktik asit seviyeleri
Lactic acid level of wrestler who participated into Turkish free style wrestling championship after maximal loading and competition
  1. Tez No: 48470
  2. Yazar: KEMAL FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
54 ÖZET Bu çalışmanın amacı, müsabaka sonrası kanda biriken LA miktarı ile, maksimal yüklenme sonrası kanda biriken LA seviyesini tesbit etmektir. Çalışmaya Türkiye Serbest Güreş Şampiyonasına katılan elit seviyede gönüllü 20 güreşçi denek olarak katılmıştır. Her sikleti iki güreşçi temsil etmek üzere seçilen deneklerden, şampiyonanın 2. ve 6. turları arasında müsabakanın bitiminden 4 dakika sonra, kulak memesinden 25 jil' lik total kan tüpe alınarak şırınga ile YSI Model, 23-L Lactat Analyzer aletine verilerek LA miktarı belirlendi. Aynı deney grubu maksimal yüklenme testine tabi tutuldu. Test, sikletlere göre üç değişik ağırlıktaki mankene salto tekniğini maksimal yüklenme prensiplerine uygun olarak yorulana kadar yaptırıldı. Hemen sonunda nabız alındı ve 4 dakika sonra alman kanın 45 saniye içinde LA seviyesi belirlendi. Deneklerin, çeşitli fiziksel karakteristikleri ve müsabaka sonuçları ile ilgili ölçümler, istatistiksel olarak belirlendi. İstatistiksel analizler t testi ve korelasyon katsayısı ile yapıldı. Testlerin anlamlılığı 0.01 ve 0.05 seviyesinde değerlendirildi. Bu iki ölçüm sonucuda güreşçilerin LA değerleri farklı bu lunmuştur. Müsabaka sonrası LA miktarı ortalaması 9,84 ± 2,62 mmol/L, maksimal yüklenme sonrası LA değeri ortalaması 12,40 ± 2,30 mmol/L çıkmıştır. İki LA arasındaki değişim yüzdesi (%) 20,64 'tür.
Özet (Çeviri)
55 ABSTRACT The purpose of this study is to determine the level of LA ac cumulated in blood after the wrestling competitions. The subjects of the study were theTurkish elite wrestlers who participated in the Turkish Free- style Wrestling Championship. Two wrestlers of each category were selected to measure their LA by YSL model, 23-L Lactat Analyzer. The blood was taken from the wrestlers between the second and the sixth eliminations, four minutes after the com petition. The subjects were given the maximum load test. According to the categories, the test was applied by three different models ha ving various weight, and the subjects exercised the salto technique until they got exhausted. Pulse rate of the subject was taken imme diately after the test and the level of blood LA was determined with in 45 second after its drawn from the body. The various physical characteristics and the findings of the competition results were determined for the statical evaluation. Statical analyisis were done by using t- test and correlation coef- ficent level of 0.05 and 0.01 were used for all significant tests. Co efficient was used to evaluate the relationship. among variances. The variance analysis was used to examine the differences between two tests. The amount of LA was found different in two measurements. The mean LA after the competition was 9,84 ± 2,62 mmol/L but the mean LA after the maximum load was 12,40 ± 2,30 mmol/L. The difference between these two measurements of LA was 20,64 %.