Polikistik over sendromunda metformin, myoinositol ve metformin myoinositol kombine tedavilerinin etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 484707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) reprodüktif ve metabolik problemlerle birliktelik gösteren kronik anovülasyon ve hiperandrojenemi ile karakterizedir. Çok sayıda araştırmada insülin direncinin PKOS etyopatalojisinde altta yatan ana nedeni oluşturduğu bildirilmiştir. Yaşam tarzı değişikliği ve insülin sensitize edici ajanlar insülin direnci ve hiperinsülinemisi olan kadınlarda, endokrinolojik ve klinik parametreleri normale döndürmek için sıkça kullanılmaktadır. Metformin tedavisi bu amaçla en sık kullanılan yaklaşım iken son zamanlarda bir nutrisyonel destek olan myoinozitolün de kullanımı artmıştır. Bu retrospektif çalışmadaki amacımız myoinozitol (4 gr myoinozitol + 400 mcg folik asit/gün) tedavisini metformin (ortalama 1700 mg/gün) tedavisi ve iki tedavinin kombinasyonunun PKOS'lu kadınlardaki terapotik etlinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Tıp Fakültesi klinik araştırmalar etik kurulu onayı alınarak başlandı. Reprodüktif yaşdaki 68 PKOS hastasının 3 aylık hasta kayıtları (myoinozitoli metformin ve her iki insülin sensitize edici ajanı kullanan hastalar) retrospektif olarak incelendi. Hastaların tamamında insülin direnci olup, hiçbiri diabetes mellitus değildi. Tüm hastaların antropometrik ölçümleri yapıldı. Hirsutizm tanısı modifiye Ferriman Gallwey skorlaması ile konuldu. Oral glokoz tolerans testi (OGTT) (75 gr) ile 0. dk ve 120. dk glokoz düzeyleri, prolaktin, tiroid stimüle edici hormone (TSH), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit, total kolesterol, folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), total testosteron, serbest testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S) düzeyleri ölçülerek 3 aylık tedavi sonrası olan değerleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm gruplarda menstrüel düzen, vücut kitle indeksi (VKİ), modifiye Ferriman Gallwey skorları, OGTT'nin 0. ve 120.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is characterized by chronic anovulation and hyperandrogenism that results in reproductive and metabolic disorders. Several studies have reported that insulin resistance is the main underlying cause of PCOS. Life-style treatment and insulin sensitizers are commonly used in the management of women with insulin resistance and consequent hyperinsulinemia, to restore the normal endocrinological and clinical parameters. Metformin is considered one of the first approaches to this pathology but in recent years, as a nutritional support myoinositol usage is in increasing frequency. The aim of this retrospective data analysis was to evaluate the therapeutic efficacy of myoinositol (4 g myoinositol plus 400 mcg folic acid/day) versus metformin (on average 1700 mg/day) versus myoinositol plus metformin treatments in patients with PCOS. Materials and Method: This retrospective study was conducted after the approval by the Clinical Research Ethics Committee of Faculty of Medicine. Records about 3 months treatment (myoinositol or metformin or both insulin sensitizers) at 68 PCOS women in reproductive age were analyzed retrospectively. The patients showed symptoms of insulin resistance without diabetes mellitus. All patients were evaluated for anthropometric measurements. Hirsutism was assessed by modified Ferriman Gallwey score were calculated. Glucose levels at 0 min, and 120 min during an 75 g oral glucose tolerance test (OGTT), prolactin, thyroid stimulating hormone (TSH), high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), triglyceride, total cholesterol, follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), total testosterone, free testosterone, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS) levels were measured and compared with the levels after 3 months of the treatment.