Duodenogastrik reflü hastalığı: Risk faktörleri, etiyolojide anatomik patolojinin değerlendirilmesi açısından mrcp'nin yeri, h. pylori birlikteliği ve kombine ursodeoksikolik asit ve sukralfat tedavisine klinik ve histopatolojik yanıtın değerlendirilmesi
Duodenogastric reflux disease: Risk factors, the role of mrcp in the evaluation of anatomic pathology in etiology, h. pylori association, evaluation of clinical and histopathological response to combined ursodeoxycholic acid and sucralfate therapy
  1. Tez No: 484709
  2. Yazar: MEHMET EMİN PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Duodenumdaki safranın, pankreatik enzimlerin ve alkali içeriğin mideye geri gelmesi sonucu mide mukozasında hasar oluşturması ve bu hasara bağlı olarak epigastrik ağrı, yanma, hazımsızlık, bulantı, kusma ve kilo kaybına neden olmasına Duodenogastrik Reflü Hastalığı (DGRH) denir. Etyopatogenezde geçirilmiş mide ve bağırsak ameliyatları, Gastrointestinal (GIS) motilite bozuklukları, safra yolları ve pankreatik kanal anomalileri ve pilor yetmezliği suçlanmaktadır. Bu çalışmaya dirençli reflü semptomları ile başvuran ve endoskopi ile DGRH tanısı alan 32 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak da aynı dönemde benzer semptomlarla başvuran ancak endoskopisi DGRH ile uyumlu olmayan 32 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri (cinsiyet, anne-baba akrabalığı, aile öyküsü), Manyetik Rezonans Kolanjiyopankretografide (MRCP) anatomik patolojinin varlığı, Ursodeoksikolik Asit (UDKA) ve Sukralfat tedavisine histopatolojik ve klinik yanıtları değerlendirildi. DGRH'nın Helicobacter Pylori (H. pylori) üzerine etkisini değerlendirmek için H. pylori sıklığı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Hastalığın şiddetini ve prognozunu belirlemek için klinik skorlama yapıldı. Çalışmaya katılan 32 hastadan 26'sı (%81,3) kız cinsiyetteydi, 6 hastada (%18,8) anne-baba akrabalığı vardı, 1 hastada aile öyküsü vardı. 30 hastaya MRCP yapılmıştı ve 3 (%10) hastada anatomik patoloji vardı. DGRH tespit edilen gruptaki 32 hastadan 13'ünde (%40,6) ve kontrol grubundaki 32 hastadan 14'ünde (%43,) H. pylori enfeksiyonu vardı. Hastaların tamamı en az 6 ay süre ile UDKA ve sukralfat tedavisi aldı ve altıncı ayın sonunda kontrol endoskopi yapılarak histopatolojik ve klinik değerlendirme yapıldı. Altı aylık tedaviden sonra hastalardaki histopatolojik ve klinik düzelme istatistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç olarak kız cinsiyet, aile öyküsü ve anne-baba akrabalığı DGRH için risk faktörü oluşturmaktadır. DGRH tanısı alan hastalarda etiyolojide rol alabilecek safra yollarındaki anatomik patolojilerin değerlendirilmesi açısından MRCP yapılması uygundur. Klinik skorlama yapılması hastalığın şiddeti ve prognozu hakkında bilgi vereceğinden yararlı olacaktır. Altı aylık UDKA ve Sukralfat tedavisi DGRH'da histopatolojik ve klinik düzelme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Duodenogastric Reflux Disease (DGRH) is defined as the epigastric pain / burning, dyspepsi, nausea, vomiting and weight loss due to the damage of gastric mucosa by reflux of bile salts, pancreatic enzymes and the alkaline content in the duodenum. Gastrointestinal motility disorders, biliary tract and pancreatic duct anomalies and pylorus insufficiency are implicated in etiopathogenesis. Thirty-two patients who presented with refractory reflux symptoms and diagnosed with endoscopy with duodenogastric reflux were included. The control group included 32 patients with similar symptoms who were not diagnosed duodenogastric reflux with endoscopy. The demographic characteristics of the patients (sex, parental consanguinity, family story), the presence of anatomic pathology in magnetic resonance cholangiopancreatography, histopathological and clinical responses of Ursodeoxycholic acid and Sucralfate were evaluated. To assess the effect of Duodenogastric reflux on Helicobacter pylori (H. pylori) frequency of H. pylori was compared with the control group. Clinical scoring was performed to determine the severity and prognosis of the disease. Of the 32 patients who participated in the study, 26 (81.3%) were female, 6 had parental consanguinity (18.8%), and 1 patient had family history. Magnetic resonance cholangiopancreatography (MRCP) was performed in 30 patients and there was anatomic pathology in 3 patients (10%). H. pylori infection was present in 13 (40.6%) of 32 patients in the duodenogastric reflux group and in 14 (43%) of 32 patients in the control group. All of the patients received UDKA and sucralfate treatment for at least 6 months and at the end of the sixth month, endoscopy was performed and histopathological and clinical evaluation were performed. The histopathological and clinical improvement in the patients after six months of treatment was statistically significant. As a result, female gender, family history, and parental consanguinity are risk factors for duodenogastric reflux. In patients with duodenogastric reflux, MRCP may be useful in the evaluation of anatomic pathologies in the bile ducts that may be involved in etiology. Clinical scoring will be useful as it will provide information about the severity and prognosis of the disease. Ursodeoxycholic Acid and Sucralfat treatment for six months is providing histopathological and clinical improvement in duodenogastric reflux disease.