Lomber disk hernisi nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalara verilen taburculuk eğitiminin anksiyete-depresyon durumuna ve yaşanan sorunlara etkisi
The effect of discharge training given to the lumbar disk herniation surgery patients on the anxiety-depression status and experienced problems
- Tez No: 484739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Lomber Disk Hernisi (LDH) nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalara verilen taburculuk eğitiminin anksiyete-depresyon durumuna ve yaşanan sorunlara etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma, Temmuz 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin nöroşirurji kliniğinde müdahale-kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 48 kontrol, 46 müdahale olmak üzere toplam 94 hasta oluşturmuştur. Araştırmada, etik kurul onayı, ölçek ve kurum izinleri ile hastalardan yazılı onam alınmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS), Vizüel Analog Skala (VAS) aracılığıyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Kontrol grubuna klinik rutinler, müdahale grubuna ise geliştirilen, uygunluğu, kalitesi ve güvenirliği değerlendirilen eğitim kitapçığı ile taburculuk eğitimi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effect of discharge training given to the lumbar disk herniation (LDH) surgery patients on the anxiety-depression status and experienced problems. Method: The study was conducted between July 2015 and November 2016 in a neurosurgery clinic of the university hospital using a quasi-experimental model with intervention and control group. A total of 94 patients (48 controls, 46 interventions) constituted the sample. Ethics committee approval, scale and institutional permission and written consent from the patients were obtained. The data were gathered via personal information form, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Visual Analogue Scale (VAS) by interviewing face-to-face.