Lomber disk hernisi cerrahisinde usg eşliğinde yapılan ve intraoperatif doğrudan görüş altında yapılan erektör spina plan bloğunun postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic effectiveness of erector spina plane block performed with usg guidance and under intraoperative direct vision in lumbar disc hernia surgery
  1. Tez No: 865931
  2. Yazar: ALAADDİN DADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKCE GİŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Lomber disk hernisi nedeniyle cerrahi geçiren hastalar sıklıkla ciddi postoperatif ağrıdan muzdarip olmakta ve yoğun bir analjezik tedavi ihtiyacı olmaktadır. Hastaların postoperatif ağrılarının optimal kontrolu, erken mobilizasyonu, taburculuk süresinin kısaltılması, opioid yan etkilerinin önüne geçilmesi ve kronik ağrı gelişimini engellemek için rejyonal anestezi tekniklerini de içeren multimodal analjezi sıklıkla kullanılmaktadır. Lomber erektör spina plan bloğu (ESPB) lomber disk hernisi sonrası postoperatif analjezide etkin ve güvenilir bir tekniktir. Ancak preoperatif USG ile görüntülemek ve lomber ESPB uygulamak her zaman mümkün olmayabilir. Bu çalışmanın amacı lomber disk herni cerrahisi yapılacak hastalarda preoperatif usg eşliğinde yapılan ESPB ile intraoperatif cerrah tarafından serbest el yaklaşımıyla görerek yapılan ESPB'nin postoperatif analjezi üzerine etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde elektif lomber disk herni cerrahisi planlanan American Society of Anesthesiologists (ASA) fiziksel durumu I-III, 18-75 yaş arası olan hastalar dahil edildi. Hastalar randomize bir şekilde preop usg eşliğinde anestezi ekibi tarafından ESPB uygulanan (Grup 1; n:28) ve intraoperatif cerrahi ekip tarafından görerek uygulanan (kontrol grubu; n:28) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda hasta kontrollü analjezi (HKA) postoperatif analjezi amacıyla kullanıldı. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, ASA skoru, VKİ, ek hastalık), intraoperatif hemodinamik verileri, anestezi ve cerrahi süreleri, intraoperatif ve postoperatif analjezik tüketimi, postoperatif Visual analog Scale (VAS) skorları (postoperatif 30.dk ve takiben 1, 2, 6, 8, 12 ve 24. saatlerde) hastanın ağrı tedavisi memnuniyeti ve blok ve/veya cerrahi ile ilişkili olası komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 56 hasta dahil edildi. Her iki grup arasında demografik veriler ve intraoperatif hemodinamik parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Anestezi ve cerrahi süreleri benzerdi (p>0,05). İntraoperatif remifentanil kullanımı açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Hastaların VAS skorları değerlendirildiğinde 30. dk, 1, 2, 6, 8, 12 ve 24. saatlerde ölçülen her zamanda her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05, tüm zaman diliminde). Postoperatif tramadol tüketiminde her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Hastaların ağrı tedavisi memnuniyeti skoru preoperatif ESPB grubunda, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Çalışma süresince blok ve/veya cerrahi ilişkili herhangi bir komplikasyon gözlenmedi. Sonuç: Çalışmamızda multimodal analjezinin bir parçası olarak preoperatif ve intraoperatif olarak uygulanan lomber ESPB'nin elektif lomber disk herni cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif analjezi sağlamada benzer olduğu, postoperatif ağrı skorlarının değerlendirmesinin benzer olduğu ve katılımcıların 24 saat sonundaki yüksek memnuniyetleri nedeniyle etkin bir ağrı kontrolü sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca her iki grupta yapılan ESPB ağrıya yönelik anlamlı bir fark bulunmadığndan preoperatif usg eşliğinde ESPB yapılmak istenen obez hastalar gibi usg ile tam değerlendirilemediği ve böylece ESPB yapılamadığı hastalarda intraoperatif cerrah tarafından görerek yapılan ESPB'nin postoperatif analjezi sağlama üzerine alternatif bir yol olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Patients undergoing surgery for lumbar disc herniation often suffer from severe postoperative pain and require intensive analgesic treatment. Multimodal analgesia, including regional anesthesia techniques, is frequently used to optimally control patients' postoperative pain, early mobilization, shorten discharge time, prevent opioid side effects, and prevent the development of chronic pain. Lumbar erector spinae plane block (ESPB) is an effective and reliable technique for postoperative analgesia after lumbar disc herniation. However, it may not always be possible to visualize with preoperative USG and perform lumbar ESPB. The aim of this study is to compare the effectiveness of preoperative USG-guided ESPB and intraoperative ESPB performed by the surgeon using a free-hand approach on postoperative analgesia in patients undergoing lumbar disc herniation surgery. Material and Method: Patients with American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status I-III, aged between 18-75, who were scheduled for elective lumbar disc herniation surgery at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine, were included in the study. The patients were randomly divided into two groups: ESPB was applied by the anesthesia team under preoperative USG guidance (Group 1; n:28) and intraoperative surgery was performed by the surgical team (control group; n:28). Patient-controlled analgesia (PCA) was used for postoperative analgesia in all patients. Demographic data of the patients (age, gender, ASA score, BMI, comorbidities), intraoperative hemodynamic data, anesthesia and surgery durations, intraoperative and postoperative analgesic consumption, postoperative Visual Analog Scale (VAS) scores (30th minute postoperatively and subsequently 1, 2, 6, 8, 12 and 24 hours) the patient's pain treatment satisfaction and possible complications related to the block and/or surgery were recorded. Results: A total of 56 patients were included in the study. There was no statistically significant difference in demographic data and intraoperative hemodynamic parameters between both groups (p>0,05). Anesthesia and surgery times were similar (p>0,05). There was no significant difference between the two groups in terms of intraoperative remifentanil use (p>0,05). When the VAS scores of the patients were evaluated, there was no statistically significant difference in both groups measured at the 30th minute, 1, 2, 6, 8, 12 and 24 hours (p>0,05, in the entire time period). There was no statistically significant difference in postoperative tramadol consumption in both groups (p>0,05). There was no statistically significant difference in the pain treatment satisfaction score of the patients in the preoperative ESPB group compared to the control group (p>0,05). No block and/or surgery-related complications were observed during the study. Conclusion: In our study, it has been shown that lumbar ESPB applied preoperatively and intraoperatively as a part of multimodal analgesia is similar in providing postoperative analgesia in patients undergoing elective lumbar disc herniation surgery, the evaluation of postoperative pain scores is similar, and it provides effective pain control due to the high satisfaction of the participants at the end of 24 hours. In addition, since there was no significant difference in ESPB pain in both groups, it has been shown that ESPB performed visually by the intraoperative surgeon may be an alternative way to provide postoperative analgesia in patients who cannot be fully evaluated with USG and thus ESPB cannot be performed, such as obese patients who require preoperative USG-guided ESPB.