Genç ve orta yaşlı sporcuların ağrı parametrelerinin sedanter bireylerle karşılaştırılması
Comparison of the pain parameters of young and middle-aged athletes with sedentary persons
  1. Tez No: 484740
  2. Yazar: NURLAN HASANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, orta yaşlı sporcu bireylerde egzersiz öncesi ve sonrası gözlenen ağrıya ilişkin çeşitli parametrelerin, benzer yaştaki sedanter bireylerle ve genç sporcu bireylerle karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya 66 kişi katıldı. Katılımcılar yaş ve spora katılımına göre genç sedanter (G-Sed), genç sporcu (G-Sp), orta yaş sedanter (O-Sed) ve orta yaş sporcu (O-Sp) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. 18-30 yaş aralığındaki katılımcılar genç, 30-55 yaş aralığındaki bireyler ise orta yaş grubuna dahil edildi. Tüm gruplarda antropometrik ölçümler, nabız ve kan basıncı ve fiziksel performans parametreleri ölçüldü, egzersiz öncesi ve akut egzersiz sonrası basınca bağlı ağrı eşiği (PPT) ve ağrı toleransı (PPTO), elini soğuk suda tutma süresi ve nosiseptif fleksiyon refleksi (NFR) parametreleri kaydedildi. Çalışmada akut egzersiz olarak, dumbell kullanarak, 1 RM' nin %70' i düzeyinde yüklenme uygulandı. Buna göre uygulanan akut direnç egzersizi protokolü, her biri 10 tekrardan oluşan 3 set halinde gerçekleştirildi, setler arasında 1 dakikalık dinlenme süresi verildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the various parameters to a painful stimulus before and after acute exercise in middle-aged athletic individuals with sedentary individuals of similar age and young athletes. Methods: Sixty-six participants were assigned to one of the following groups according to age and athletic background as young-sedentary (Y-Sed), young athletes (Y-Ath), middle-aged sedentary (M-Sed), or middle-aged athletic (M-Ath) groups. Young and middle-aged groups were aged between 18-29 and 30-55 years, respectively. Anthropometrics, heart rate, blood pressure, physical performance parameters and also pain intensity threshold (PPT) and pain tolerance (PPT) measurements, cold pressor test and parameters of nociceptive flexion reflex (NFR) at rest and following acute exercise were recorded from all participants. Acute exercise was applied as biceps curl by using dumbells with an intensity of 70% of 1 RM. The exercise session was performed in three sets in 10 reps each set with 1 min rest between the sets. Results are presented as mean+SD, analysis of variance was used to analyze the differences among groups and measurements.