İlişki ve cinsellik ölçeği'nin böbrek nakli alıcılarında Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliği
Relationship and sexuality scale Turkish adaptation in kidney transplant recipients, reliability and validity
- Tez No: 484745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Böbrek Nakli Alıcılarında İlişki ve Cinsellik Ölçeği'nin Türkiye'de geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Metodolojik tipte olan bu çalışma Kasım 2016- Şubat 2017 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer KARPUZOĞLU Organ Nakli Polikliniği'ne başvuran 150 böbrek nakli alıcısına yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Hasta Tanılama Formu”,“İlişki ve Cinsellik Ölçeği (Relationship and Sexuality Scale)”ve“Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, SPSS 22 paket programı kullanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Content Validity Index, faktör analizi, korelasyon analizi, cronbach alfa katsayısı hesaplanarak analiz yapılmıştır. Bulgular: Ölçeğin dil geçerliğinde ileri ve geri çeviri yapılmıştır. İçerik geçerliği için 10 uzmandan görüş alınmış ve uzman görüşlerinin uyumlu olduğu saptanmıştır. Geçerlik analizi sonucunda ölçeğin 3 alt boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Orijinal ölçekten madde çıkarılmamıştır. Ölçeğin genel Cronbach alfa katsayısı 0.84, alt boyutların Cronbach alfa katsayıları 0.60-0.86 arasında bulunmuştur. Tüm maddelerin faktör yük değerleri 0.51 ile 0.87 arasında bulunmuştur. İlişki ve Cinsellik Ölçeği'nin madde toplam puan korelasyonlarının 0.45-0.77 arasında olduğu ve bunların tamamının pozitif yönde orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is that evaluating the validity and reliability of the Relation and Sexuality Scale in Kidney Transplant Recipients in Turkey Method: This methodological study was included 150 kidney transplant recipients who applied at Akdeniz University Dr. Tuncer KARPUZOĞLU Organ Transplant Policlinic in between November 2016 and February 2017.“Patient Identification Form”,“Relationship and Sexuality Scale”and“Arizona Sexuality Scale”were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 22 package programe percentage, mean, standard deviation, Content Validity Index, factor analysis, correlation analysis, cronbach alpha coefficient. Number, percentage, mean, standard deviation, Content Validity Index, factor analysis, correlation analysis, cronbach alpha coefficient were calculated and analyzed. Results: The language's vadity of the scale is edited both of forward translate and back translate. 10 experts were consulted for the validity of the content, and it was determined that expert opinions were compatible. As a result of the validity analysis, it was determined that the scale consists of 3 sub-dimensions. Original scale unchanged. The general Cronbach alpha coefficient of the scale is 0.84, Cronbach alpha coefficients of subscales is 0.60-0.86. Factor load values of all items were found between 0.51 and 0.87. Relationship and Sexuality Scale's item total score correlations were 0.45-0.77, all of them were found statistically significant and medium-level in the positive direction.