Telefonla problem çözme müdahalesinin şizofreni tanılı bireylerin ilaç tedavisine uyumuna etkisi
The effect of phone problem solving intervention to medication adherence of schizophrenia diagnosed individuals
- Tez No: 484755
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BULDUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı şizofreni tanılı bireylerde“Telefonla Problem Çözme Müdahalesi”nin ilaç tedavisi uyumuna etkisini belirlemektir. Yöntem: Öntest sontest yöntemi kullanılarak yürütülen bu randomize kontrollü çalışmaya 21 müdahale ve 24 kontrol olmak üzere toplam 45 şizofreni tanılı hasta katılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği Tıbbi Tedaviye Uyum Oranı Ölçeği ve Son Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Her iki gruba da taburculuk öncesi“İlaç Tedavisine Uyum Eğitimi”verilmiştir. Taburculuk sonrasında kontrol grubuna kliniğin rutin uygulamaları ile müdahale grubuna ise iki ay süresince toplam sekiz takip araması olacak şekilde“Telefonla Problem Çözme Müdahalesi”kullanılarak bakım verilmiştir. Veriler nonparametrik testler kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of“Telephone Intervention Problem Solving”on medication adherence in individuals diagnosed with schizophrenia. Method: A total of 45 patients with schizophrenia, 21 interventions and 24 controls, were enrolled in this randomized controlled trial conducted by using the pretest posttest method. Data were collected through using the Personal Information Form, Schedule for Assesing the Three Components of Insight, The Global Assessment of Functioning Scale, Medication Adherence Rating Scale, and Final Assessment Form. Both groups were given“Training for Medication Adherence”prior to discharge. After the discharge, control group was cared with routine application, while over the course of two months, a total of eight follow-up calls were made by using“Telephone Intervention Problem Solving”on for intervention group. The data were evaluated by using nonparametric tests.