Kolon adenom ve adenokarsinomlarında histopatolojik bulgular ile siklin dD ve ki-67 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Comparison of histopathological findings of colon adenomas and adenocarcinomas with cyclin D1 and Kİ-67 expression
- Tez No: 484763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR TAYFUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kolon adenokarsinomları, yüksek mortalite ve morbidite nedeni olup dünyada ve ülkemizde sık görülmektedir. Kolon adenokarsinomlarının büyük bir kısmı kolonda daha önce bulunan bir adenomdan kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada kolon adenom ve adenokarsinomlarının ayırımında ipucu olabilecek yeni immunohistokimyasal belirteçler elde etmeyi amaçladık. Çalışmada Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde yer alan kolon rezeksiyonu ve/veya endoskopik polipektomi/biyopsi yapılmış kolon adenokarsinomlu 40 olgu ile 27'si tübüler adenom, 10'u tübülovillöz adenom ve 3'ü villöz adenom tanısı alan 40 olgu yeniden değerlendirilerek her birine Siklin D1 ve Ki-67 immunohistokimyasal çalışma uygulandı. Bütün gruplar boyanma skoru açısından istatistiksel olarak kendi aralarında karşılaştırıldı. Siklin D1 boyanma skoru açısından kolon adenokarsinom ve adenom grupları arasında anlamlı fark tespit edildi (p0,05); tübüler adenom-tübülovillöz adenom arasındaki fark anlamlıydı (p:0,010).
Özet (Çeviri)
Adenocarcinomas of colon, which have high mortality and morbidity rates are very frequent all around the world and in our country. Majority of colon adenocarcinomas originate from a previous adenoma. In this study, we aimed to identify novel immunohistochemical markers those might be a clue for differentiation of colon adenomas and adenocarcinomas. In our study, we re-evaluated 40 cases with colon adenocarcinomas, 40 cased with colon adenomas (27 cases with tubular adenoma, 10 cases with tubulovillous adenoma and 3 cases with villous adenoma), which were obtained from colon resections or endoscopic polypectomies/ biopsies and kept at the archives of Erzincan University Medical Faculty, Department of Pathology. Cyclin D1 and Ki-67 immunohistochemical study was applied to each of the cases and the groups were compared between each other according to staining scores. Adenoma and adenocarcinoma groups were significantly different according to Cyclin D1 and Ki-67 staining scores (p0.005); but the difference between tubular adenoma and tubulovillous adenoma groups was significant (p=0.010). According to Ki-67 staining scores there were no significant differences between tubular adenoma vs. tubulovillous adenoma and tubulovillous adenoma vs.