Tiroid papiller karsinomları, lenf nodu metastazı ve multifokalite odaklarında klasik belirteçlerin (CK19, HBME-1, galektin-3, TTF-1) ve epcam ile pcna ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaulation of pcna, epcam and classical markers (CK19, HBME-1, galecti̇n-3, TFF-1) expression in thyroid papillary carcinom, lymph node metastasis and multifocalities
  1. Tez No: 484764
  2. Yazar: FEYZA DALTABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tiroid Papiller Karsinomları, Lenf Nodu Metastazı ve Multifokalite Odaklarında Klasik Belirteçlerin (CK19, HBME-1, GALEKTİN-3, TTF-1) ve EpCAM ile PCNA Ekspresyonunun Değerlendirilmesi Tiroid karsinomları en sık görülen malign endokrin tümörlerdir. Tüm kanserlerin yaklaşık %1'ini, kansere bağlı ölümlerin ise % 0,2'sini oluştururlar. Son zamanlarda tiroid papiller karsinomlarında belirgin bir artış meydana gelmiştir. Çalışmamızda, tiroid papiller karsinomlarında ve lenf nodu metastazı ile multifokalite odaklarında tanısal ve prognostik açıdan önem arz eden immünohistokimyasal olarak yeni ipuçları elde etmeyi amaçladık. Unifokal tiroid papiller karsinom ile tiroid papiller karsinom (TPK) primer tümör odağı ve lenf nodu metastazı/ multifokalite odağı arasında klasik belirteçler yanı sıra Epithelial cell adhesion molecule (EpCAM) ve Proliferating cell nuclear antigen (PCNA) immunohistokimyasal boyanma ile değerlendirilmeye alındı. Yirmi altı unifokal TPK ile 25 lenf nodu metastazı/ multifokalite odağı içeren TPK olgusu histopatolojik açıdan gözden geçirildikten sonra, uygun bloklara sitokeratin-19 (CK-19), Hector Battifora mesothelial-1 (HBME-1), Galectin-3 (Gal-3), Thyroid transcription factor-1 (TTF-1) ile EpCAM ve PCNA immunohistokimyasal çalışma uygulandı. Boyanma skorları ilgili gruplar istatiksel açıdan kendi aralarında karşılaştırıldı. CK-19, HBME-1 ve PCNA boyanma skoru açısından olgu grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Gal-3 boyanma skorunun, lenf nodu metastazı odağında primer tümör odağına göre anlamlı olarak azaldığı izlendi.
Özet (Çeviri)
Evaulation of PCNA, EpCAM and classical markers (CK19, HBME-1, GALECTİN-3, TTF-1) expression in thyroid papillary carcinom, lymph node metastasis and multifocalities. Thyroid carcinomas are the most seen malignant endocrin tumors. These are including 1% of all cancers, 0,2% of cancer-related deaths. In last times, a marked increase has occurred in thyroid papillary carcinomas (TPC). In our study, we aimed obtain new hints as immunuhistochemistry that exhibits importance diagnostic and prognostically in thyroid papillary carcinomas, the metastasis of lymph node and in the multifocal areas. Evaulation was made Epithelial cell adhesion molecule (EpCAM) and Proliferating cell nuclear antigen (PCNA) immunhistochemical staining as well as the classic markers between primary tumor area and lymph node metastasis/ multifocal area of thyroid papillary carcinoma with unifocal thyroid papillary carcinoma. After histopathological reviewing 26 unifocal TPC with TPC cases including 25 lymph node metastasis/ multifocal area, Cytokeratin 19 (CK-19), Hector Battifora mesothelial-1 (HBME-1), Galectin-3 (Gal-3), Thyroid transcription factor-1 (TTF-1) with EpCAM and PCNA immunhistochemical staining were applied to convenient paraffin blocks. The scores of stainning were compared statistically between the relevant groups. There was not dedected significant difference statistically between cases groups for CK-19, HBME-1 and PCNA stainning scores.