Soliter, multifokal ve multisentrik tiroid mikropapiller karsinom hastalıklarında klinik ve patolojik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and pathological factors in soliter, multifocal and multicentric thyroid micropapillary carcinoma diseases
- Tez No: 713255
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geçtiğimiz yıllar içinde özellikle 10 mm'den küçük olan tiroid papiller karsinomu oranlarında dramatik bir artış gözlenmiştir. Bu tümörler boyutlarına göre ayrılırken agresif karakter açısından diğer risk faktörlerinden bağımsız değerlendirildiğinde bu yeni tanı koyulan tiroid papiller karsinomlarının büyük kısmı sessiz kalmış ve rastlantısal olarak saptanmıştır. Bu nedenle bu hastalık alt grubu tiroid mikropapiller karsinomu olarak adlandırılmıştır. Rastlantısal saptanan ve çoğunlukla sessiz seyreden tiroid mikropapiller karsinomların karakter potansiyelinin belirlenmesinde soliter, multifokal ve multisentrik yerleşim cerrahi öncesi ve sonrası klinik seyri etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; soliter, multifokal ve multisentrik yerleşimi etkileyen klinik, laboratuvar ve patolojik değişkenlerin değerlendirilmesinin hastalığın karakteri ve öngörü üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda T.C.S.B Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Ocak 2014-Aralık 2019 tarihleri arasında farklı cerrahlar tarafından tiroidektomi yapılan 977 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu kayıtlar arasından patoloji raporunda“Tiroid Papiller Mikrokarsinom”ibaresi olan ve Bilateral Total Tiroidektomi yapılan 208 olgu çalışmaya dahil edildi. Bu olgular demografik, klinik, patolojik, radyolojik ve cerrahi açıdan incelendi. Bulgular: Tiroid Papiller Mikrokarsinom saptanan 208 hastadan 84 tanesi (%40,4) soliter yerleşimli, 32 tanesi (%15,4) multifokal yerleşimli, 51 tanesi (%24,5) multisentrik, 41 tanesi (%19,7) ise hem multifokal hem de multisentrik yerleşimlidir. Bu gruplar arasında lenf nodu metastazı sayılarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Soliter ve çok odaklı olarak kıyaslama yapıldığında ise çok odaklı yerleşim gösteren 124 hastada (%59,6) lenf nodu metastazı sayısı anlamlı seviyede yüksek saptanmıştır (p:0,045). Tartışma ve sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına görekesin patoloji sonucu papiller mikrokarsinom olan hastalarda yüksek oranda çok odaklılık görülmüş ve bu durum çoğunlukla rastlantısal olarak saptanmıştır. Çok odaklı yerleşim yüksek malign potansiyelle ilişkili olabileceği için operasyon öncesi sadece en büyük nodülün değil tüm şüpheli nodüllerin değerlendirilmesi ve operasyon planı yapılırken bu durumun özellikle göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In recent years, a dramatic increase has been observed in the rates of papillary thyroid carcinoma, especially smaller than 10 mm. While these tumors are differentiated according to their size, when evaluated independently of other risk factors in terms of aggressive character, most of these newly diagnosed thyroid papillary carcinomas remained silent and were detected incidentally. Therefore, this disease subgroup has been named as thyroid micropapillary carcinoma. Solitary, multifocal and multicentric location affect the clinical course before and after surgery in determining the character potential of thyroid micropapillary carcinomas, which are detected incidentally and usually have a silent course. The aim of this study is to investigate the effects of the evaluation of clinical, laboratory and pathological variables affecting the solitary, multifocal and multicentric location on the character and prediction of the disease. Materials and Methods:In our study, the records of 977 patients who underwent thyroidectomy by different surgeons between January 2014 and December 2019 were reviewed retrospectively at T.C.S.B Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi. Among these records, 208 cases with the phrase“Thyroid Papillary Microcarcinoma”in the pathology report and who underwent Bilateral Total Thyroidectomy were included in the study. Demographic, clinical, pathological, radiological and surgical characteristics of these cases were analyzed. Results: Of 208 patients with thyroid Papillary Microcarcinoma, 84 (40.4%) were solitary, 32 (15.4%) were multifocal, 51 (24.5%) were multicentric, 41 (19.7%) were both multifocal and also multicentric. There was no significant difference in the number of lymph node metastases between these groups. When solitary and multifocal comparisons were made, the number of lymph node metastases was found to be significantly higher in 124 (59.6%) patients with multifocal localization (p:0.045). Discussion and Conclusion:According to the results of our study, a high rate of multifocality was observed in patients with papillary microcarcinoma as a definitive pathology result, and this situation was mostly found coincidentally. Since multifocal location may be associated with a high malignant potential, this situation should be especially taken into account when evaluating not only the largest nodule but also all suspicious nodules before the operation, and while making the operation plan.